ČvT: Novinky, Chybějící důvěra a Hlad ve světě

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Jak klima ohrožuje jedinečnou kulturu nomádů?
Extrémně mrazivé zimy a dlouhá sucha ohrožují jeden z posledních pasteveckých národů světa. Mongolští nomádi stále více pociťují projevy změn klimatu. Teploty tady klesají až ke čtyřiceti stupňům pod nulou…

Chybí tu empatie.
“První týden na ubytovně jsem napsal dost živelně první část scénáře. Rozhodl jsem se zejména pro zachycení toho zoufalství lidí, kteří nechali doma své rodiny, jediné, co mohou udělat pro svou rodinu, je zajišťovat ji finančně, a toho, jak jejich sny mohou zhořknout do naprosté bezmoci.

Museli se naučit s pračkou a telefonem. Šťastný příběh návratu z ulice do bytu.
Pan Karel a paní Jarmila. Dva roky byli bez domova, bydleli venku a příležitostně přespávali u známých. Po vybrání do programu Fondu dostupného bydlení jim nevěřili, že dokážou pravidelně platit nájmy. Manželé všem dokázali opak.

Svět hladoví a chleba levnější nebude.

Jedno téma ze světa, o kterém se příliš nemluví

„Do deseti let nebude žádné dítě na světě chodit spát hladové,“ prohlásil v roce 1974 Henry Kissinger. Jeho předpověď se nenaplnila a až o pár desetiletí později se celý svět zavázal k ukončení hladu do roku 2030. Ačkoliv se tento milník blíží, vypadá to, že cíl se nám vzdaluje. Podle zprávy Globálního indexu hladu z letošního roku se pokrok téměř zastavil.

V současné době je 44 zemí, které vykazují vážnou nebo alarmující úroveň hladu. A situace se bude zhoršovat, protože tři klíčové faktory hladu, změna klimatu, násilné konflikty a hospodářský pokles, se zhoršují. Válka na Ukrajině přidává další vrstvu složitosti a narušuje trhy s potravinami, hnojivy a energiiemi po celém světě. Pro ukončení hladu nestačí jen produkovat vice potravin – na světě je již dostatek jídla, které by nasytilo všechny obyvatele; ti, kteří hladoví, k nim pouze nemají přístup.
 
Hlad je nejzávažnější v jižní Asii a v Africe jižně od Sahary, kde je také nejvyšší míra podvýživy a dětské úmrtnosti na světě. Navíc některé části východní Afriky zažívají jedno z nejhorších období sucha za posledních 40 let, které ohrožuje přežití milionů lidí.
To, že se nám ideál „nulového hladu“ nedaří dosáhnout by neměl být důvodem k zoufalství. Tento cíl by měl sloužit k tomu, aby vlády a mezinárodní společenství nesly odpovědnost za naplnění univerzálního práva na potraviny a zajištění důstojného života pro každého.
 
Co tedy lze udělat? Hodně věcí. Musíme poskytnout potravinovou pomoc zranitelným a chudším zemím, zvláště těm, které jsou závislé na dovozu potravin z Ruska a Ukrajiny. Zároveň musíme snížit plýtvání potravin, v současnosti se totiž až jedna třetina všeho jídla vyhodí. A do třetice, hlad nelze vymýtit, pokud nebudeme řešit strukturální příčiny, které ho způsobují: války, změny klimatu a hospodářský pokles.
 
Dosažení úrovně „nulového hladu“ bylo vždy obrovskou výzvou. Svět neskončí v roce 2030. Neměl by skončit ani boj proti hladu.
 
Celou zprávu si můžete přečíst zde. Dozvíte se tam třeba i to, jak lokální aktivity občanů posilují potravinové systémy.

 

Chybí jim důvěra aneb když doučování není všechno.

Dobrý zpráva před koncem

“Pracujte s dítětem nejen jako doučovatel, ale i jako kamarád. Když dítěti dáte prostor a pustíte ho k sobě, otevře se i ono vám.” To radí naše příručka doučovatelům. Těmito slovy se také držela Eliška z bílinské pobočky Člověka v tísni, když začínala doučovat sourozence Petra, Sabinu a Michala. Jejich matka je ve vazbě a otec odjel mimo republiku a výchova tak připadla na jejich babičku. 
 
Mnohem tíživější než nedostatek pozornosti věnované školní látce byla pro děti sociální izolace a nedostatek vnějších podnětů. I sama babička se neměla s kým poradit a popovídat si o svých trápeních. Občas je než samotné učení důležitější věnovat se dětem –⁠ a někdy i dospělým –⁠ pozornost, vyslechnout je a ukázat, že na světě existuje někdo, kdo se o ně zajímá, má je rád a je připraven v případě nouze pomoci.
 

Na závěr.

Promítejte skvělé dokumenty zdarma i vy!
Na naší stránce promitejity.cz se dozvíte, jak na to a co za filmy nabízíme. Pak už stačí jen uspořádat veřejné promítání a třeba i debatu.

Nechcete s námi pracovat?
Hledáme koordinátora*ku Jednoho Světa v Bruselu, IT specialisty*ky, ale i spoustu dalších lidí.

Nejlepší web o klimatické změně
na jehož konci nečeká klimatická úzkost, ale řešení. Nechte se nalákat skvělou grafikou.