ČvT Newsletter

V newsletteru naleznete:
 
Winter is coming. Příprava na zimu a pomoc Ukrajině pokračuje.

Dodáváme pitnou vodu v blízkosti frontové linie, pomáháme finančně nebo taky poskytujeme psychosociální pomoc. A protože je zima za rohem, snažíme se opravit 9000 domů. A tím nekončíme, Ukrajincům pomáháme i v ČR.

 
“Financování teroristů” Za co jsou zavíráni aktivisté v Egyptě?

Také si Egypt spojíte hlavně s plážemi a památkami? Bohužel, realita pro místní obyvatele je odlišná. Třeba Alaa Abdela Fattaha pronásledovaly všechny režimy, které za jeho života vládly a posledních 10 let strávil ve vězení. A za co? Třeba za blogování a aktivity na internetu.

 
Energie a bydlení. Přehledný seznam pomoci.
Stále více lidí se k nám obrací s žádostí o radu. Inflace dopadá na nás všechny a my jsme připravili seznam na jakou pomoc máte nárok a přidali i pár tipů.
 

Po nás potopa. Záplavy v Pákistánu
Jedno téma ze světa, o kterém se příliš nemluví

Našemu zraku a naši pozornosti může lehce uniknout rozsah problému povodní v Pákistánu a to i přesto, že je tato krize opravdu obrovská. V současnosti je zaplaveno přibližně 258 tisíc kilometů čtverečních Pákistánu – což je území větší než Británie. Povodně zasáhly asi 33 milionů obyvatel a počty mrtvých, lidí bez domova a rozsah škod se tak dostávají do čísel, které si ani nedokážu představit.

Letošní potopa překonává i záplavy z roku 2010, letní monzunové deště na steroidech v kombinaci s globálním oteplováním v Pákistánu způsobily “klimatickou katastrofu biblických rozměrů”, jak celou krizi označil pákistánský ministr zahraničí. Jedná se o klimatickou nespravedlnost – ačkoliv je uhlíková stopa Pákistánu v globálním kontextu minimální, země je jedním z deseti nejvíce zasažených států klimatickou změnou na světě. V některých městech dosáhly teploty v letošním květnu až 51 stupňů Celsia. Jedna krize navazuje na druhou a zaplavená pole a smrt velkého množství dobytka reálně ohrožuje velkou část pákistánské populace. Kromě okamžité humanitární pomoci, odklízení škod a dlouhodobého snižování celosvětových emisí bude Pákistán potřebovat pomoc i v budování protipovodňových opatření a přípravách na záplavy nadcházející. Momentálně to totiž nevypadá, že by podobných krizí mělo ubývat.

Tři tisíce ke štěstí a léto i v listopadu

Partner paní Markéty nezaplatil jeden nájem a paní Markétě, která odešla za prací do Rakouska a v Česku nepřebírala poštu, narostl dluh na 400 tisíc korun. Když se do Čech vrátila po úmrtí svého otce, čekaly tu na ní kromě exekučních srážek z platu sekretářky také stres a zoufalství. „Byla jsem v úplně zoufalé situaci. Vůbec jsem nevěděla, jak ji budu řešit,“ vzpomíná. Z této situace ji pomohl až nečekaně její exekutor, který ji nasměroval na pomoc dluhové poradny Člověka v tísni.
K zásadní změně života pak už stačilo jen 3 tisíce korun na splacení původního dluhu a vyhnutí se exekuci. No prostě Milostné léto, tentokrát až do konce listopadu.

Celý newsletter naleznete zde.