ČvT: Newsletter

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Ten největší šok přijde až potom.

„Veškerá lidská síla nebo finanční prostředky se soustředí do toho hlavního, což je zachování Ukrajiny jako takové. To se odráží na všem,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Jan Mrkvička. Ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni mluví také o aktuálních potřebách země.

Pro svoji práci musíte mít vášeň, ta vás žene dopředu.

Nestává se často, že bychom psali článek do časopisu Moderní včelař. V Gruzii ale pomáháme místním včelařům a o tom se moje kolegyně Tereza Hronová krásně rozepsala.

Pracujeme s respektem k druhým, na což děti nejsou zvyklé.

„Snažím se vymýšlet témata, u kterých děti můžou jít do hloubky. Zpracovávali jsme například téma: zimní královna, voda, pocity a krajina snů. Děti mají z abstrakce trochu strach, jsou úzkostné z toho, že „to neumí“. Vysvětluji jim, že nepotřebují nic umět, pouze tvořit dle svých pocitů. Nakonec se vždy odvážou a vznikají nám krásné malby,“ vypráví Tereza.

Za boj za lidská práva byl v Rusku odsouzen na 25 let vězení.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

„Vím, že přijde den, kdy se temnota pohlcující naši zemi rozptýlí. Naše společnost otevře oči a zachvěje se, až si uvědomí, jaké zločiny byly spáchány v jejím jménu.“ Vladimír Kara-Murza, významný ruský politik a aktivista, který stál za přijetím známého Magnitského zákona a jehož úsilí bylo oceněno řadou ocenění, včetně Ceny Václava Havla za lidská práva, byl odsouzen ruským soudem do vězení na 25 let. Mezi vykonstruovaná obvinění patří „velezrada, spolupráce s nežádoucí organizací a šíření falešných informací o ruských ozbrojených silách“.

Vladimír Kara-Murza v prohlášení uvedl, že si stojí za “každým slovem, které jsem řekl… Nejenže ničeho z toho nelituji, ale jsem na to hrdý.” Soudci trvalo jen několik minut, než v jeho případě rozhodl. Situace v oblasti lidských práv v Rusku se začala rychle měnit ze špatné na ještě horší po začátku ruské války proti Ukrajině v roce 2014. Rok poté režim přijal nový zákon o „nežádoucích organizacích“, který pro každého ruského občana spolupracujícího s takovou organizací stanovuje trest odnětí svobody až 6 let. V listopadu 2019 jsme byli na seznam zařazeni také my, z Člověka v tísni.
 
Po zahájení totální invaze na Ukrajinu, při níž do dnešního dne zabilo desítky tisíc lidí, Rusko rovněž výrazně zvýšilo tlak na společnost, zejména pak na jednotlivce a organizace, kteří se invazi postavili. Vladimír Kara-Murza je právě jedním z nich. To vše jasně ukazuje na vzrůstající paranoiu ruského režimu, připravenost bojovat s jakýmkoli zábleskem nesouhlasu, nespokojenosti či dokonce názorové odlišnosti od oficiální informační linie. Vladimir Kara-Murza zasvětil svou práci boji za spravedlnost a za lidská práva. Připojil se ke stovkám dalších politických vězňů v Rusku. Žádáme jeho okamžité propuštění a pohnání k zodpovědnosti osob odpovědných za jejich nezákonné stíhání.
 
Přečtěte si celé vyjádření na našem webu.

Levá klička, pravá klička, fotbal trochu jinak.

Dobrá zpráva před koncem

Téma dnešního článku je fotbal, podíváme se totiž na jeden z nejdůležitějších zápasů letošní sezóny. Nebojte, nebudu komentovat Spartu a Slavii, ale zápas našeho kladenského týmu Křižovatka, který hraje v rámci Ligy férového fotbalu. Prostřednictvím nejpopulárnějšího sportu na světě učíme děti mimo jiné i komunikaci, vzájemnému respektu a férovosti. 
 
Oproti klasickým fotbalovým pravidlům mají zápasy Ligy pár unikátností, například rozhodčí je nahrazen mediátorem, který nezasahuje do hry, ale pomáhá hráčům vést diskuzi při případném porušení předem domluvených pravidel, tak aby nalezli společné řešení. Dodržování pravidel si pak kontrolují samy děti. Mediátor má ale poslední slovo při případných neshodách. Žádné velké hádky ale nebyly a děti si hru krásně řídily samy. Po zápase následuje společná závěrečná diskuze. Tam si říkáme, kdo vyhrál, kolik padlo gólů a jestli se dodržovala pravidla.
 
„Bylo nás nakonec opravdu hodně, myslím tak 25 až 30. Hřiště, kde jsme měli trénink, bylo totiž volně přístupné, a tak se k nám přidala spousta dětí, které tam chodí každý den. Byla zábava pracovat s tak velkou skupinou, se kterou jsme nepočítali. Na hřišti byly jak české, tak ukrajinské a romské děti a všechny měly velký zájem si s námi zahrát,“ říká Milan Sedlák, který u nás pracuje ve službě sociální a aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Kladně, je hlavním trenérem našeho fotbalového týmu.
 
Přečtěte si, jak vypadají výsledky zápasu a jak probíhá diskuze v tak velkém počtu dětí na našem webu.

Na závěr

Doposlouchali jste už všechny podcasty?
Můžete si zatím pustit našeho Ondřeje Lukáše v podcastech na Seznamu. A už snad za chvíli pro vás vypustíme i my něco k poslechu u běhaní.
 
Budete s námi pracovat?
Jak už to tak bývá, tady je kariérní výzva. Podívejte se, jestli nehledáme zrovna vás.
 
Jak se vám newsletter líbí?

Chtěl bych znát vaší zpětnou vazbu. Odpovězte mi na tento email a řekněte mi, co by se vám líbílo znát z prostředí Tísně. 🙂