ČvT: Newsletter

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Koho chtějí na hrad studenti a studentky?

V pondělí proběhly na středních školách prezidentské volby nanečisto. Studentské volby jsou primárně vzdělávacím projektem, studentstvo se seznamuje se základními principy demokracie.

Děkujeme dárcům, má to cenu!

“Právě dětem, které ztratily svůj domov, je potřeba pomoci, aby neztratily ještě i svoji budoucnost.” Náš projekt SOS Ukrajina v ČR získal ocenění EDUina. Shrnutí celé pomoci SOS Ukrajina naleznete zde.

Dřeli, dokud nepadli k zemi.

Naše kampaň upozorňuje na 6 500 úmrtí migrujících dělníků, kteří se podíleli na výstavbě infrastruktury mistrovství světa ve fotbale v Kataru.

Na Sarajevo jsme nezapomněli.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Nedávno jsem vám posílal příběh milionu svíček pro Sarajevo od Šimona Pánka. Příběh se odehrál v 90. letech, během úplných začátků Člověka v tísni, v tehdejším obléhaném hlavním městě dnešní Bosny a Hercegoviny. Kromě svíček jsme tenkrát lidem v Sarajevu dodávali i další materiální pomoc (na SOS Sarajevo se tenkrát vybralo 30 milionů Kč, pro zajímavost připomenu, že na SOS Ukrajina tento rok to byly téměř 2 miliardy), a tím odstartovala naše dlouholetá práce v Bosně a Hercegovině.
O projektech, které máme v Sarajevu, ví hodně i moje kolegyně a kamarádka Tereza Hronová. Ta do Bosny a Hercegoviny jezdí pravidelně a na jednu ze svých cest s sebou vzala i youtubera Kovyho.
Zblízka se podívali třeba na to, jak se třídí odpad v Sarajevu. Třídění odpadu nám v Česku jde, a proto pomáháme zlepšovat třídění i v Bosně a Hercegovině. Kromě vzdělávání širší veřejnosti školíme pracovníky a nakupujeme techniku, aby na skládkách končilo co nejméně odpadu.
I takové jednoduché věci mohou mít velký dopad, stejně tak jako má námi podporované centrum Kompas 071V Kompasu mohou lidé na útěku získat potřebné oblečení, taky si zde mohou vyprat a osprchovat se. Místní obyvatelé totiž moc dobře ví, jaké je to utíkat před válkou do bezpečí.
V Bosně a Hercegovině pomáháme i lidem s postižením. Ti jsou často vyloučeni z běžné společnosti a místo toho, aby jim stát pomohl žít samostatně, je umisťuje do ústavů. Spolu s místními organizacemi pracujeme na změně celého systému. Cílem je, aby mohli mít lidé s postižením důstojný život, bydlení a zaměstnání. Jedna z takových místních organizací, kterou podporujeme je i Greens, kterou Tereza s Kovym navštívili. Pěstuje se zde třeba mikrozelenina, zaměstnancům je poskytnuto dočasné bydlení a také získají vzdělání o zemědělství a pěstebních procesech.
Jak řekl Kovy: „Česká republika pomáhá, a to je správně.“
Ostatně na vlastní oči se na to všechno podívejte přímo v Kovyho vlogu zde.
Více našich článků a videií z Bosny a Hercegoviny najdete zde.

Milostivé léto a exekuce?

Dobrá zpráva před koncem

Do jednoho z minulých textů o Milostivém létě se mi vloudila chyba, konkrétně jsem omylem napsal „Milostné léto“. Ačkoliv to ve skutečnosti není taková romantika, je tato akce snad alespoň malou předvánoční nadějí pro domácnosti, které díky němu mohly splatit svůj dluh u veřejné správy.
 
Dluhy a exekuce jsou v Česku problém, v exekuci je dokonce tři čtvrtě milionu lidí. Dluhová spirála zasahuje nejen je, ale i jejich děti a celé rodiny a mnoho obrovských dluhů dokonce vzniklo z půjčených malých částek. Je to past, ze které je těžké uniknout a která způsobuje v České republice mnoho nerovností.
 
Před dvěma týdny skončila akce Milostivé léto II. Přesný celkový počet ukončených exekucí neznáme, díky velkorysosti dárců SOS Milostivé léto se však vybralo 7,5 milionu korun, které pomohly ukončit 390 exekucí za více než 65 milionu Kč. Každá darovaná koruna tedy pomohla téměř osmkrát! To je hezká zpráva, stejně tak, že naše sbírka, dluhové poradenství a další služby pokračují i dál.
 
Celé shrnutí si přečtěte zde.

Na závěr.

Dárky na poslední chvíli.
Jesli jste na tom s dárky stejně jako já, doporučuju se mrknout na skutečnýdárek.cz. Sympatické téma si tam vybere asi každý a je to asi jediný dárek, o kterém moje rodina mluví i dlouho po Štědrém dni.

Přemýšlíte ke konci roku o změně práce?
Nehledáme kolegy a kolegyně jen do Prahy nebo do dalekých krajů. Máme pobočky po celé ČR. A jestli je vaše předsevzetí pro příští rok udělat dobrý skutek, zkuste dobrovolničení. Stojí to za to.

Ještě bych vás chtěl poprosit.
Psát tenhle newsletter zabere docela dost času a já bych ho rád rozšířil mezi více lidí. Pokud ho pravidelně otevíráte, nasdílejte ho prosím se svými přáteli. Můžete jim dát třeba tento odkaz k odebírání: https://bit.ly/odber-newsletteru-cvt