ČvT: Co se zrovna děje?

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Velké shrnutí migrace z Ukrajiny v zemích V4

Jak se lišily reakce Polska, Maďarska a Slovenska na hromadný příchod uprchlíků v prvních dnech a týdnech po vypuknutí války?

Otevíráme nominace do 10. Ročníku Ceny Gratias Tibi

Za první dekádu své existence bylo na Cenu Gratias Tibi nominováno přes 1000 projektů. Mladí lidé přijali ocenění za pomoc seniorům, oživení veřejného prostoru, organizaci osvětové kampaně nebo za uspořádání charitativní sbírky.

Jeden svět odhaluje první filmy letošního ročníku

Letošní snímky spojuje téma Cena bezpečí. Pro váš lepší přehled jsou filmy rozděleny do 12 kategorií nebo tematických celků.
 

Teď potřebuji zajistit ty úplně základní věci. Zemětřesení v Turecku a Sýrii.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Původně jsem myslel, že budu tento měsíc psát hlavně o Ukrajině, která bude příští týden už přesně jeden rok po vpádu ruských vojsk. Jak ale jistě víte, minulý týden zasáhlo Turecko a Sýrii několik zemětřesení, které způsobily smrt tisíců lidí. Nejhůře postižené oblasti jsou v Turecku v blízkosti epicentra, tedy 20 kilometrů od horského města Kahramanmaraş na jihovýchodě země. Samotné město bylo prakticky zničeno. Silně zasažena byla taky severozápadní Sýrie, kde bylo už před zemětřesením 4,1 milionu lidí závislých na humanitární pomoci.

Tento region je ochromen dlouholetou válkou a naprostá většina lidí žijících na severozápadě země musela už jednou svůj domov opustit. Mnozí z nich nyní zažívají stejnou tragédii, jen tentokrát jejich domovy nezničily bomby a rakety, nýbrž zemětřesení. V Sýrii působíme už deset let a máme zde více než pět set zaměstnanců. Rozdáváme lidem zasaženým touto tragickou událostí hotovost, teplé jídlo, zimní oblečení a další základní věci a díky všem našim dárcům jsme zatím vybrali 75 milionů korun. Drahocenných 72 hodin pro pátrací a záchranné operace již uplynulo, ale to neznamená, že dobrovolníci a záchranné týmy přestanou hledat přeživší uvězněné pod troskami.
 
Zároveň již plánujeme, jak rozšířit naši pomoc tak, aby odrážela aktuální potřeby, které se budou s dalšími dny a týdny měnit. Priority se přesunou od záchranných operací a akutních zdravotnických služeb k odklízení trosek, rekonstrukcím a opravám domů. Zejména v Sýrii budou lidé, kteří přišli o domov a nemají kde bezpečně zůstat, potřebovat dlouhodobější podporu.  
 
Přečtěte si některý z našich článků o situaci po zemětřesení v Turecku a Sýrii:
– 7 věcí, které byste měli vědět o zemětřesení v Sýrii a Turecku
– Humanitární situace v Sýrii nikdy nebyla horší. Člověk v tísni vybral 66 milionů korun a po zemětřesení pomohl desítkám tisíc lidí
– Sýrie: Nevládní organizace požadují masivní rozšíření humanitární pomoci
 

Ráda bych dívku podpořila, prosím můžete mi poslat číslo účtu, kam ji mohu poukázat částku?

Dobrá zpráva před koncem

Velkou vlnu solidárnosti vyvolal příběh studentky medicíny, který popsal Deník. Dívce, která musí mít tři brigády, aby si mohla dovolit studium na vysoké škole, po přečtení článku nabídlo několik lidí finanční pomoc, lékaři možnost stáže. „To jsem teda opravdu nečekala. Jsem z toho upřímně dojata a moc vám děkuji,“ reagovala Jitka.

Od šestnácti let pomáhá vydělávat peníze do rodinného rozpočtu, přesto se rozhodla jít i na vysokou školu. „Jdu si za svým snem. Chci zachraňovat lidem životy, vím, jaké to je nemít štěstí,“ vysvětluje pro Deník jedna z účastnic retrostipendijního programu Člověka v tísni, který podporuje ve vzdělávání sociálně znevýhodněné děti a mladé lidi.

Oceňuje, že Retrostipendia pouze studenty nefinancují, ale také jim nabízejí odborné konzultace a pomáhají s řešením složité situace. Jitka se stala jednou z prvních stipendistek, která pokračovala i na vysokou školu.

Přečtěte si celý příběh Jitky a její cestu za svým snem.
Více se o odezvě, jakou vyvolala situace medičky, dočtete v tomto článku.

Na závěr

Přidej se k nám!

Kromě Vedoucí fakturačního odělení hledáme třeba i Moderátor/ka a Produkční podcastu Člověka V Tísni. Najdi svoji další kariéru tady.

Ukrajina rok poté. Navštivte naše promítání a debaty na toto smutné výročí.
23. února promítáme v Praze dva vybrané filmy, Jaro v Buči a Dům z třísek. Co teď Ukrajinci nejvíce potřebují? Jak probíhá vyšetřování válečných zločinů? Jaká je aktuální situace dětí v Ukrajině i dětských urchlíků? Po filmech budou následovat debaty, ve kterých se dotkneme nejen těchto otázek.

Registrujte se co nejdříve:
Ukrajina rok poté. Co čeká Ukrajinu po konci války a jakou roli v tom může sehrát Česko?
Děti – nevinné oběti války