Co se zrovna děje?
Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů
Vydáváme Index odpovědného úvěrování
Vánoce jsou tu co nevidět a s nimi vyšší výdaje. Lze předpokládat, že na dárky si tentokrát lidé budou půjčovat méně, zároveň se ale budou dostávat do těžkostí i ti, kteří si dříve na nic půjčovat nemuseli.
Proto tu jsme. Pomáháme. Někdy trošku a někdy víc.
“Každý den je jiný, divný, zamotaný, veselý, smutný, plížící se pomalu, utíkající hrozně rychle. Práce s lidmi je… náročná. A jak ten jeden z mnoha dní u mě vlastně vypadá? Fakt vás to zajímá? Jo? Tak se posaďte, vemte kafčo nebo čaj a čtěte a odpočívejte u mého hektického dne…”
Díky včelaření se vyrovnali s dopady covidové krize
Mariana a Iurie Turtuteanu jsou včelaři z Moldavska. Manželé měli velké podnikatelské ambice, ale malé znalosti v oblasti byznysu, a proto potřebovali pomocnou ruku.
Ať žádná dívka nezůstane opomenuta.
Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout
Každá třetí žena na světě někdy zažila fyzické nebo sexuální násilí, většinou ze strany svého partnera. Před týdnem, v pátek 25. listopadu jsme si připomínali Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách a dívkách, tímto dnem také odstartovala celosvětová Kampaň 16 dní, která se věnuje právě ukončení genderově podmíněného násilí. Přestože je rovnost žen a mužů základním lidským právem, genderové nerovnosti jsou hluboce zakořeněné v každé společnosti. Ženy po celém světě čelí rozdílům v odměňování za svoji práci oproti svým mužským kolegům, až příliš často jim je odepřen přístup k základnímu vzdělání a zdravotní péči. Jsou nedostatečně zastoupeny v politice a nejsou připouštěni k rozhodování o podobě budoucnosti.
Ženám pomáháme například v Etiopii, kde mohou díky našemu programu ženy dokončit základní vzdělání, případně pokračovat v dalším odborném vzdělávání a začít samy podnikat. Dívky na venkově v Etiopii často musí zůstavat doma a pomáhat s chodem domácnosti, přestanou se vzdělávat a obvykle se vdají v mladém věku.
Data z naší studie v Angole například ukázala, že znalosti o menstruaci jsou mezi dívkami i chlapci nízké. Mladší dívky často ani neví, proč krvácí a byly při první menstrauci vyděšené. Téma menstruace je i mezi chlapci tabu a zdroj studu, dokonce se menstruace považuje za něco nečistého. Zároveň dívky potřebují lepší podmínky pro zvládání hygieny během menstruace, zejména ve školách.
Osvětu děláme i v Nepálu, kde dívkám pomáháme získat potřebné technické vzdělání k založení vlastního podnikání a k získání finanční nezávislosti nebo také pořádáme lekce o reprodukčním zdraví a sexuální výchově v komunitních vzdělávacích centrech. Ve školách se snažíme vytvářet prostředí, které ženy podporuje ve vzdělávání a pomáhá jim čelit problémům, které musí čelit. Například se už nemusí obávat, že by kvůli menstruaci zameškaly výuku. #orangetheworld
Více o naší práci si můžete přečíst zde:
– “Téma menstruace je stále tabu“ – Studie Člověka v tísni v Angole ukazuje možnosti, jak zlepšit povědomí o menstruaci mezi dívkami i chlapci
Dále také: podpořte svým podpisem protesty v Íránu vyvolané násilnou smrtí 22leté Mahsy Amíní, které jsou brutálně potlačovány íránskými bezpečnostními silami.
|
Nejisté rodinné zázemí mělo na Jasmínku neblahý vliv. Pak se situace zlepšila.
Dobrá zpráva před koncem
Na závěr.
Nejen pro studenty a studentky jsme připravili prezidentskou debatu.
Společně s naším projektem Studentské volby pořádáme 8. prosince od 11 hodin debatu prezidentských kandidátů. Živě ji budeme vysílat zde na portálu JSNS.CZ nebo v události na Facebooku JSNS.
Hledáme nové kolegy a kolegyně!
V době psaní tohoto newsletteru lze v sekci kariéra nalézt 41 volných pozic. Podívejte se a přidejte se k nám.
Stejné příběhy, jiná jména. Poslechněte si nový podcast.
Doba komunistického Československa, ale také aktuální porušování lidských práv. Link tady.
|