Člověk v tísni: Společně jsme to zvládli!

CO SE NÁM POVEDLO ZA LOŇSKÝ ROK

Rok 2020 s sebou přinesl náročné zkoušky. Potřeba naší pomoci vzrostla ve světě i u nás doma. Za běhu jsme museli měnit způsob naší práce i distribuci pomoci. Jen tento rok jsme vyhlašovali tři SOS sbírky, abychom mohli pomáhat lidem v Česku, ve světě a těm, které zasáhl výbuch v Bejrútu. Velký kus práce jsme odvedli na naší největší misi v Sýrii, kde v březnu došlo k masivnímu vysidlování obyvatelstva. 

ROZHOVOR SE ŠIMONEM PÁNKEM

Ředitel a zakladatel organizace Člověk v tísni, Šimon Pánek, byl v prvních lednových dnech hostem televize CNN Prima News. V rozhovoru komentoval a analyzoval současné postavení neziskových organizací ve společnosti a krátce také vysvětlil princip jejich fungování. Bilancoval uplynulý rok, který se nesl v primárně ve jménu pandemie covid-19 a hodnotil práci, kterou organizace vykonala nejen v Česku, ale i jinde ve světě. V neposlední řadě zabrousil do oblasti dezinformací a uvedl, jakým způsobem proti nim Člověk v tísni bojuje.

VÝROČÍ 20 LET EXEKUČNÍHO BYZNYSU V ČESKU

Jak se v Česku během posledních 20 letech měnil obchod s dluhy? Proč jsme si nechali ukrást spravedlnost v míře, která není obvyklá ani v rozvojových zemích? Kteří politici přispěli ke změnám a co nám přinese vytoužený návrat těch, kteří vymahačský systém budovali?

AKTIVISMUS Z VOZÍKU

Sitora Kurbonova prodělala v dětství infekční obrnu a od té doby se pohybuje na vozíku. Neboť sama nejlíp ví, jakým komplikacím čelí ženy s postižením, rozhodla se jim pomoci nacházet cestu k emancipaci a seberealizaci. Vystudovala psychologii a nyní vede tádžickou organizaci bojující pro práva žen s postižením. „Tou nejobtížnější věcí je změnit myšlení samotných dívek a žen s postižením, aby připustily možnost aktivního života a nezávislosti. Život v  závislosti bohužel zužuje představy o světě a jeho možnostech.“ 

POMÁHÁME DĚTEM NA VÝCHODĚ UKRAJINY

Více než šest let trvající konflikt na východní Ukrajině má velký dopad mimo jiné na život téměř 670 000 místních dětí ve školním věku. Pro děti žijící poblíž linie oddělující území, která jsou pod kontrolou vlády a ta, která pod kontrolou vlády nejsou, je velmi těžké pokračovat ve školní výuce. Na místě je nejen špatná dopravní infrastruktura, ale některé školy byly také během konfliktu poničeny. Situaci ještě vice ztížila probíhající pandemie COVID-19.

 

 

Přílohy