Člověk v tísni aktuálně

Výroční ČvT zpráva 2020

Přečtěte si výsledky práce Člověka v Tísni v uplynulém roce.

Jeden svět online: videotéka

6. června skončil 23. ročník festivalu Jeden svět, který během necelého měsíce trvání představil 101 dokumentárních filmů a desítky pofilmových debat po celé České republice. V souladu s rozvolňováním opatření souvisejících s koronavirovou krizí se odehrál nejen v online prostředí, ale také v letních i vnitřních kinech a autokinech.

Na platformě jedensvetonline.cz ale i nadále můžete sledovat filmy z minulých ročníků festivalu a první film z letošního ročníku, který bude dostupný celoročně – Stavební jáma

Den Příběhů bezpráví 2021 | Stejné příběhy, jiná jména

Každý rok v souvislosti s Dnem památky obětí komunistického režimu, dnem smutného výročí popravy Milady Horákové, vzdáváme spolu se studenty úctu obětem komunistického bezpráví a odpůrcům komunistického režimu. I díky jejich postojům a činům dnes máme svobodu a demokracii.

Letošní motto Stejné příběhy, jiná jména poukazuje na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v zemích postsovětského regionu v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát.

Z níže uvedených dvojic, je zřejmé, že totalitní a autoritářské režimy se projevují stále stejně, zločinně, agresivně, nelidsky. A stejné jako v minulosti jsou také příběhy statečných mužů a žen, kteří jim vzdorují. 

Pokud chcete vyjádřit podporu perzekuovaným osobnostem, připojte se k našemu dopisu. 

ČT24: Svět je ve velice složitém stavu. Není to zdání, ale důsledek chování Ruska, Číny a změny klimatu, říká Pánek

O současném stavu společnosti, pandemii, krizích, válkách či výzvách, které nás v blízké době čekají, ale také o smyslu pomáhat jeden druhému i solidaritě lidí v Česku hovořil Šimon Pánek v pořadu Interview ČT24. „Bylo by potřeba, aby těch několik nejsilnějších spolu méně soutěžilo a více spolupracovalo,“ říká v rozhovoru ředitel Člověka v tísni.

„Co děláte s těmi miliony“ aneb jak vlastně probíhá humanitární pomoc v krizích

Přírodní katastrofy jako jsou povodně nebo nedávné tornádo na Moravě za sebou zanechají spoušť v podobě zničených domů a nešťastných lidí, kteří mnohdy přijdou úplně o všechno. Těmto lidem pomáhají také humanitární organizace, které vyhlašují finanční sbírky, kam může veřejnost přispívat. V reakci na tornádo na Jižní Moravě vyhlásila organizace Člověk v tísni záhy po neštěstí sbírku SOS Morava, kam lidé do této chvíle přispěli více než 166 milionů korun.  Co se s penězi od dárců děje, proč nelze peníze rozeslat ihned a jaký je postup organizací při poskytování humanitární pomoci od samého začátku.

Kariéra: Člověk v tísni je nejférovějším zaměstnavatelem roku 2020

Nabídky aktuálně 42 pracovních pozic v sekcích najdete na webu ČvT.

JSNS: Hledáme střední školy do projektu 1Planet4All – Active Citizens: Chráníme klima

Přemýšlíte nad tím, jak vést žáky k aktivnímu občanství? Trápí vás klimatická změna a hledáte cesty, jak vzbudit u žáků zájem o toto téma? Dává vám smysl učit studenty řešit věci nejen teoreticky, ale i v reálném světě? Jste ze střední či střední odborné školy? Pak máte jedinečnou příležitost zapojit se do projektu 1Planet4All, který vám poskytne dlouhodobou metodickou podporu pro rozvoj aktivního občanství u žáků se zaměřením na téma klimatické změny.

JSNS: Kdo jiný? Podporujeme mladé lidi, aby se aktivně podíleli na příběhu svého okolí.

Co kdyby vaši studenti získali sebevědomí zlepšovat věci ve svém okolí? Dejte jim spolu s námi prostor pro vytváření vlastních veřejně prospěšných projektů.

Téměř deset let spolupracujeme se základními a středními školami z celé České republiky. Zajímavou a přirozenou formou učení vedeme mladé lidi k tomu, aby si věřili a sebevědomě zlepšovali věci kolem sebe. Motivujeme je:

  • k vlastní aktivitě, 
  • k zájmu o druhé a okolí,   
  • k zapojování se do veřejného dění. 

Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021

Na podzim proběhnou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Studentské volby budeme pořádat 20. a 21. září 2021.  

Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů. Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.

Hledá se novinář

Hledá se novinář je vzdělávací soutěž společnosti Člověk v tísni s prvky reality show, která hledá nové mladé novinářky a novináře. Z celkem 23 přihlášených postoupilo 9 soutěžících, kteří musí v každém díle splnit zadání týkající se žurnalistické práce, ať už se jedná o natočení reportáže, živého vstupu nebo rozhovorů. Každý týden nekompromisní porota složená z Jindřicha Šídla, Veroniky Sedláčkové, Terezy Engelové a Karla Strachoty rozhodne, kdo postoupí do dalšího kola. Pořadem provázejí Janek Rubeš a youtuber Karel ‚Kovy’ Kovář.