Česko nedostatečně plní doporučení a závazky v omezování korupce

Vítejte u letního přehledu událostí ze světa korupce i protikorupčního dění pohledem Transparency International ČR (TI).
 
V TI byl nabitý i červenec, jaké novinky jsme si tedy dnes přichystali? 

  • Projdeme si zprávy GRECO a Evropské komise hodnotící Česko.
  • Podíváme se na reakci od ministra spravedlnosti k jeho střetu zájmů.
  • Zjistíme, jak překonat strach a nebát se promluvit o sexualizovaném násilí.
  • Prozkoumáme financování TI a report o naší činnosti za rok 2022.

Česko nedostatečně plní doporučení a závazky v omezování korupce, zní z Evropy. Jak se ke kritice postaví vláda Petra Fialy?

Za uplynulý měsíc vyšly hned dvě klíčové zprávy hodnotící Českou republiku. Jedná se o reporty v oblasti boje s korupcí a stavu právního státu. Reporty Skupiny států proti korupci (GRECO) a Evropské komise nevyznívají pro ČR lichotivě. Dlouhodobě se dle nich nedaří naplňovat mezinárodní závazky, ke kterým se naše země zavázala. Proto nyní TI přináší shrnutí.

Kritika od zmíněných institucí souvisí např. se znepokojující délkou vyšetřování závažných korupční kauz z prostředí vysoké politiky. Dále je vytýkáno nedostatečné předcházení korupci mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci. A v neposlední řadě chybějící legislativa dopadající na regulaci lobbingu či nedotažená novela o státním zastupitelství.

„Je to roky stále ten stejný příběh. České vlády dlouhodobě podceňují strategický boj s korupcí. Politici o něm rádi mluví během kampaní, po volbách nastane odsun na vedlejší kolej, nehledě na smluvní závazky vyplývající z členství naší země v EU,“ vysvětluje ředitel TI Ondřej Kopečný a naráží také na stále hrozící pokutu ve výši až 69 milionů korun, a to za zpoždění více než roku a půl v přijetí českého zákona o ochraně oznamovatelů. Zákon vycházející z evropské směrnice byl nakonec nedávno přijat a bude účinný od srpna tohoto roku.

„Kdy jindy mají politici řešit podporu právního státu a efektivní omezování korupce než právě v době krizí a ekonomického poklesu, kdy nejsou finance nazbyt a je třeba maximálně možně předcházet rizikům ohrožujícím veřejné rozpočty,“ apeluje.

Jak zní hodnotící zprávy GRECO a Evropské komise se dočtete u nás na webu

Pavel Blažek reagoval na popud Ivana Bartoše na náš otevřený dopis určený hlavám vládních stran

Reakce ministra spravedlnosti není překvapivá a nedá se čekat, že by on sám postoj k vlastní kauze příliš změnil. V TI nám však chybí jasné stanovisko koaličních partnerů. Proto jsme v červnu směřovali otevřené dopisy předsedkyni a předsedům vládních stran a hnutí Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Ivanu Bartošovi (Piráti), Vítu Rakušanovi (STAN) a Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Odpovědi od nich stále nemáme. Neznáme tedy jejich názor na aktivity Pavla Blažka (ODS) v živé kauze brněnských bytů, a zda hodlají vyvodit důsledky.

Dopis ministra spravedlnosti totiž nevyvrací žádný z námi uvedených faktů, proč má být odvolán. Na text je třeba pohlížet jako na obhajobu politika, který nehodlá z vlastní závažné kauzy vyvodit politickou odpovědnost a rezignovat.
 
Dosud nemáme odpověď ani na únorový dopis naší protikorupční nevládní organizace premiéru a předsedovi ODS Petru Fialovi, který se spokojil s „vysvětlením“ jeho stranického kolegy.
 
Ignorování střetu zájmů člena vlády není rozumná cesta, jak nastavovat laťku politické integrity v ČR, kterou současná vláda před volbami 2021 tolik propagovala. Konejte, protože nejen česká občanská společnost, ale už i EU této kauze bedlivě přihlíží.
 
Celý dopis ministra spravedlnosti si můžete přečíst v našem odkaze.

Jak překonat strach a nebát se promluvit o sexualizovaném násilí?

U příležitosti oslavy Mezinárodního dne whistleblowerů 23. června jsme se rozhodli přinést do veřejného prostoru téma sexualizovaného násilí, které v posledních několika měsících v Česku přitahuje stále větší pozornost. Ne často se ale spojuje s oblastí korupce: zneužití pravomoci, podání oznámení nebo nastavení kanálů pro oznamování.

V TI jsem se proto tyto příliš nepropojená témata spojit rozhodli: a to nejen díky v Česku tolik neznámému pojmu „sextortion”.

Do debaty v Kině Pilotů přijaly pozvání Apolena Rychlíková, novinářka publicistického serveru A2larm, která spolupracovala od roku 2021 na článcích odkrývající kauzu Dominika Feriho, Johanna Nejedlová, zakladatelka a výkonná ředitelka organizace Konsent, a Ondřej Kopečný, ředitel TI. Diskuzí nás provedla novinářka Zuzana Tvarůžková.

A vy si teď můžete celou debatu pustit ze záznamu.

Jaké kauzy jsme otevřeli v loňském roce?

Přinášíme naši aktuální výroční zprávu za rok 2022. Sami se tak můžete podívat, jak to vypadalo na poli omezování korupce v Česku v loňském roce. Výroční zpráva také obsahuje podrobné informace o financování naší nevládní organizace, a to včetně příjmů a nákladů.

V roce 2022 pracovalo v české TI v přepočtu na stálé úvazky 14,5 zaměstnanců. Náš rozpočet činil 15 218 000 korun. Upozornili jsme na 30 korupčních kauz. Realizovali jsme celkem 14 projektů, z toho 4 zahraniční. Vydali jsme 98 tiskových zpráv, novinek, rozhovorů, komentářů a 12 dílů podcastu Stošestka.

Dosáhli jsme na více než 2000 zmínek v televizi, rádiu, tisku a online zpravodajství a na našich sociálních sítích jsme oslovili ke 2 milionům uživatelů kumulativně. A v neposlední řadě jsme poskytli bezplatnou právní pomoc 261 klientům naší právní poradny.

Loňský rok byl ve znamení několika výrazných vlivů. Samozřejmě jde především o ruský válečný útok na Ukrajinu, který bezprecedentně ovlivnil státy Evropy i světa. Česko má také od prosince 2021 novou vládu, jejíž vztah k protikorupční agendě není vůbec slavný.
 
„Bezpečnostní nebo ekonomická nejistota by neměly sloužit jako výmluva pro odkládání protikorupčních priorit. Právě naopak by měly být silným důvodem pro posilování odolnosti demokratických institucí jak proti útokům zahraničních autokratů, tak proti domácím oligarchům a různým obchodníkům s vlivem. Kam vedou ústupky z demokratických principů a právního státu vidíme až příliš dobře v blízkém i vzdálenějším okolí,” popisuje v úvodním slovu výroční zprávy Ondřej Kopečný, ředitel TI.
 
Další detaily o naší práci a financování se už dozvíte ve výroční zprávě.