České zájmy v EU
Chtěli bychom vám proto představit nový projekt České zájmy v EU. Společně s Evropa v datech, EUROPEUM Institute for European Policy a STEM Ústav empirických výzkumů chceme ještě více vtáhnout českou veřejnost do debaty o EU. Nový web www.ceskezajmy.eu proto bude místem, kde na jednom místě najdete informace o prosazování českých zájmů v EU.
Jeden svět na školách
Jeden svět na školách dlouhodobě vzdělává žáky a studenty pomocí přednášek a filmových projekcí. Mimo jiné se věnuje také vzdělávání o klimatických změnách, oblast, kterou se i my v AMO v rámci našeho klimatického projektu zabýváme. Naše kolegyně Romana Březovská z klima týmu se ve spolupráci s JSNŠ zapojila do audiovizuálního projektu, který pomáhá studentům porozumět problematice změn klimatu. Podílela se také na přípravě informačního textu k filmu ThuleTuvalu. Ten mapuje příběh grónského městečka a jeho obyvatel, kteří se potýkají s výzvami vlivem globálního oteplování – doporučujeme. Doprovodný materiál k filmu plný otázek a odpovědí najdete zde.
Analýzy a příspěvky ke shlédnutí a přečtení:
„Ekonomika je skutečně stěžejní důvod, proč Donald Trump vyhrává. Pro lidi je důležité, že mají práci, že vydělávají. A pokud jim tohle vezmete, domeček z karet Trumpova úspěchu se zhroutí,“ říká náš analytik Petr Boháček. „Schopnost Trumpa a jeho kampaně ovládnout mediální prostor a nastolovat v něm témata je na úplně jiné úrovni než u Bidena. Významnou skupinu voličů, jejichž hlasy nakonec volby rozhodnou, dokážou pořád lépe zaujmout republikáni. A nemyslím, že by se to měnilo.” Podrobnosti o amerických prezidentských volbách a ekonomických dopadech na Spojené státy vlivem koronaviru čtěte v článku na Aktuálně.cz.
Wilfried Martens Centre for European Studies se zeptalo zástupců tří evropských organizací, jak se podle nich státy V4 zachovaly v období sílící koronakrize. Na otázky s tím spojené odpovídala také naše Pavlína Janebová. „Při řešení důsledků pandemie COVID-19 bude zásadní solidarita a vzájemná soudržnost v EU. Zatímco visegrádské země mají tendenci považovat se za „chudší“ členské státy EU a určitě zažijí nějakou formu poklesu hospodářství, bude pro ně důležité uvědomit si, že ostatní státy budou zasaženy mnohem více. I proto by Visegrádské státy měly být připraveny prokázat solidaritu při financování hospodářské obnovy.” Podrobnosti a další názory čtěte v původní anglické verzi zde.
Společně s Globsec jsme uspořádali on-line panelovou debatu o vlivu současné koronavirové pandemie na region Východního partnerství. Záznam z debaty zástupců šesti evropských organizací najdete zde.
Minulý týden se náš analytik a koordinátor čínských projektů Filip Šebok zúčasnil on-line debaty s výstižným názvem CoronaTalks, pořádané Slovak Security Policy Institute. Řeč byla, jak již asi tušíte, o Číně, koronaviru a bezpečnosti. Záznam z debaty najdete zde.
Dagestán je pátým, koronavirovou pandemií nejhůře zasaženým regionem v Rusku. Místní ministr zdravotnictví nicméně nedávno připustil, že oficiální statistiky jsou podhodnocovány. „Je to přesně případ pověstné laviny, kdy se to na jednom místě provalí a postupně se začne ukazovat, že to je problém i v dalších regionech. Ukazuje to neschopnost centrální vlády a celého Putinova zřízení se s touto výzvou vypořádat, ale i to, že staré metody toho, jak se nakládá s daty a informovaností veřejnosti, v zemi přetrvávají,“ komentuje situaci v Rusku náš analytik Pavel Havlíček pro iRozhlas. Co se ale bude dít, až podobné informace jako z Dagestánu přijdou i z dalších regionů? Více informací čtěte v článku.
Je pandemie stopkou pro boj s klimatickými změnami, nebo naopak jedinečnou příležitostí? Budou teď mít politici čas a peníze na záchranu planety? “Máme tu možnost uvažovat úplně jinak o tom, jak má vypadat naše společnost a ekonomika po této pandemii. Česká vláda začíná být ve svém postoji proti Zelené dohodě izolovaná. Buď budeme táhnout za jeden provaz s Evropou, nebo zůstaneme osamocení a zjistíme, že náš model montovny Evropy se zhroutil,” říká v rozhovoru pro DVTV vedoucí našeho klima týmu Tomáš Jungwirth.