Česká zahraniční politika v neklidném světě

Rádi bychom Vás jménem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) pozvali na debatu Česká zahraniční politika v neklidném světě, která je spojena s prezentací výroční publikace AMO Agenda pro českou zahraniční politiku 2017.

V roce 2016 stála česká zahraniční politika před nejsložitější mezinárodní situací. Referendum o vystoupení Británie z EU, posilování pravicového populismu (nejen) v Evropě, pokračující válka v Sýrii nebo migrační krize byly jen některé události, se kterými se česká diplomacie musela v minulém roce potýkat.

Ani rok 2017 nebude v mezinárodní politice jednoduchý, a význam zahraniční politiky proto nepoklesne. Zásadní volby v Nizozemsku, Francii, Německu a v říjnu i v České republice napoví, zda v EU zvítězí štěpení, nebo spolupráce. Spojené království zahájí jednání o podmínkách svého vystoupení a sedmadvacítka se bude muset vážněji zabývat otázkou společného směřování. Z unijního seznamu úkolů nezmizí ani nutná reforma azylové a migrační politiky, protože příčiny migrační krize stále nepominuly a turecká dohoda je jen dočasnou a nespolehlivou náplastí. Česko se tedy bude muset vážně zamyslet nad tím, do jaké EU chce patřit. Minimálně stejně vážné potíže se rýsují také v globální politice: velký otazník visí především nad novou dynamikou vztahů mezi USA, Ruskem a Čínou.

Jaké jsou tedy úkoly pro českou zahraniční politiku v této neklidné době?

Řečníci:

  • Jakub Dürr, náměstek pro řízení evropské sekce, Ministerstvo zahraničních věcí ČR
  • Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru, Kancelář prezidenta republiky
  • Kateřina Šafaříková, Respekt

Publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2017 představí její editoři:

  • Vít Dostál, AMO
  • Tereza Jermanová, AMO

Moderátorka:

  • Vlaďka Votavová, AMO

Debata se bude konat ve středu 22. března 2017 od 17 hodin v prostorách Braunova domu, Karlovo náměstí 24, Praha. Na akci se registrujte vyplněním tohoto krátkého formuláře.
Diskuze bude živě tweetována pod hashtagem #AMOagenda.

Agenda pro českou zahraniční politiku je výroční publikací Výzkumného centra AMO vydávaná pravidelně od roku 2007. Publikace je zaměřena na prioritní oblasti české zahraniční politiky a obsahuje hodnocení vývoje a událostí předešlého roku i konkrétní doporučení pro následující období roku nového.