Češi Tibet podporují: Novinky

AKTUALITY A POZVÁNKY SPOLKU ČEŠI TIBET PODPORUJÍ

Jsme novými členy DEMAS

Je pro nás velkou ctí a také odpovědností stát se jedním ze členů DEMAS a být součástí skupiny zkušených a renomovaných organizací, kterou DEMAS tvoří, a jejichž práce si vážíme. Těšíme se na smysluplnou spolupráci.

Mezinárodní tibetská konference v Senátu

Pod záštitou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové a místopředsedy Jiřího Oberfalzera se v rámci CZ předsednictví v Radě EU uskutečnila prestižně obsazená mezinárodní konference o Tibetu. Delegace tibetského exilového parlamentu také na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové navštívila dolní komoru a setkala se také s místopředsedkyní Věrou Kovářovou a předsedou skupiny přátel Tibetu Hayatem Okamurou. Děkujeme za toto gesto přátelství a solidarity mezi českým a tibetským lidem. 

Co vše se na konferenci projednávalo si můžete přečíst v textu Davida Gardaše z projektu Sinopsis. Ještě nikdy se téma Tibetu na tak vysoké úrovni neprojednávalo. Děkujeme Senátu a spolupracujícím organizacím Sinopsis a Evropské hodnoty. 
Konferenci proběhla za podpory naší partnerské organizace  International Campaign for Tibet.

Rozhovor:

Číňané demonstrují, aby s nimi bylo zacházeno jako s lidmi. Si Ťin-pching ale nemůže přiznat omyl, soudí sinoložka Lomová 

Pád komunismu a příchod demokracie s námi letos oslavili poslanci Tibetského exilového parlamentu.

S velkou radostí jsme letos vyrazili na oslavy výročí Sametové revoluce s naší vzácnou návštěvou. Atmosféra na Národní třídě byla skvělá a povzbuzující. V Tibetu bohužel stále komunistická strana Číny ničí životy lidí, kulturu, náboženství i přírodní bohatství. My už svobodu máme, Tibet na ni stále čeká.

Martin Hála:

Čína dál tiše podporuje Rusko, diplomatická podpora je opatrnější

Letošní Sněžný lev byl v Berlíně udělen doktoru Adrianu Zenzovi

Naše partnerská organizace International Campaign for Tibet Germany (Německo) udělila v sobotu 15. října 2022 při slavnostní ceremonii v Berlíně lidskoprávní cenu Sněžný lev (Schnee Löwe) za mimořádné příspěvky v oblasti politiky, společnosti a kultury ve vztahu k Tibetu a Číně, Východnímu Turkestánu (Sin-ťiangu), Jižnímu Mongolsku, Hongkongu nebo Tchaj-wanu. Letošní ocenění si odnesl Dr. Adrian Zenz, který svým průkopnickým výzkumem již řadu let pomáhá odhalovat závažné zločiny páchané na Ujgurech a Tibeťanech a dále Tibetský filmový festival v Curychu, který od roku 2008 představuje tibetské filmaře a pomáhá tak zviditelňovat mnohovrstevnaté aspekty ohrožené tibetské kultury. Bylo nám ctí být u toho. Oceněným gratulujeme a ICT Germany děkujeme za jejich skvělou práci.

Předseda tibetské exilové vlády Sikyong Penpa Tsering v Praze

Předseda tibetské exilové vlády Penpa Tsering s delegací navštívil Českou republiku a byl přijat předsedkyní Poslanecké sněmovny i předsedou Senátu. V Senátu se uskutečnilo také setkání i s dalšími senátory, místopředsedy Senátu, předsedy evropského i zahraničního výboru. Jde o milník v česko-tibetských vztazích, protože tak významné přijetí se v minulosti ještě neuskutečnilo. Vítáme tuto změnu a návrat k odkazu Václava Havla, který byl přítelem Jeho Svatosti dalajlamy i Tibeťanů.

Penpa Tsering se při své návštěvě Prahy v Tibet Open House setkal také se zástupci protibetských neziskovek.

Doporučujeme:

Dokumentární vhled do politické i každodenní reality Čínské lidové republiky očima novináře Tomáše Etzlera můžete shlédnout na iVysílání České televize.

Článek:

Tibet, dalajlama a geopolitika reinkarnace

Úsměv z Nepálu

Umožněte vzdělání těm nejchudším dětem, které by si ho jinak nemohly dovolit. Zabráníte jim tak v osudu bezprizorních dětí ulice a dáte jim šanci na kvalitnější budoucí život a schopnost postarat se v dospělosti nejen sami o sebe, ale i o členy své rodiny a komunity.
Celý Newsletter naleznete zde.