Červnový Bulletin lidských práv

Informujeme Vás o červnovém vydání Bulletinu lidských práv, v němž na Vás opět čekají zajímavé články z oblasti lidských práv a demokracie doma i ve světě.

V úvodním článku našeho Bulletinu Veronika Bílková a Tomáš Langášek shrnují dvě plenární zasedání Běnátské komise, která proběhla v druhé polovině loňského roku. Dočtete se zde napříkad o stanovisku k návrhu novely zákona “o soudnictví a postavení soudců” a některých zákonů o činnosti Nejvyššího soudu a soudních orgánů. Návrh zákona rozšiřuje důvody kontroly bezúhonnosti a disciplíny soudců zavedením nového typu “soudního dohledu” a zavedením použití detektoru lži v různých kontextech soudcovské kariéry.

V sekci Mezinárodní trestní spravedlnost Adéla Hrdá popisuje princip univerzální jurisdikce, který umožňuje státům stíhat pachatele nejzávažnějších mezinárodních zločinů bez ohledu na místo spáchání či národnost pachatele a oběti. Klára Popelková dále analyzuje rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu pokračovat ve vyšetřování zločinů ve Venezuele, které měly být údajně spáchány v roce 2017.

Johana Marešová z evropské sekce informuje o rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva týkající se francouzských táborů, v nichž žili po ukončení alžírské války harkijští bojovníci. Soud potvrdil, že podmínky v táborech byly v rozporu s lidskou důstojností. Jan Nevlída rozebírá první celounijní zprávu o rasismu v policejní práci, kterou v dubnu letošního roku publikovala Agentura EU pro základní práva.

V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva Radek Tesař analyzuje vývoj práv a ochrany LGBTQ+ osob ve světě. V jakých částech světa dochází k pokroku a kde jsou přijímány zákony trestající homosexualitu trestem smrti? Da Bean Ye ve svém článku popisuje, jakým způsobem krize na Haiti ovlivňuje práva místních obyvatel.

Anna Pěničková z české sekce se zaměřuje na rozhodnutí Ústavního soudu z března 2024, týkající se náhrady nemajetkové újmy. Jakub Dubják popisuje upuštění od potrestání a upuštění od výkonu trestu. Jak a kdy tyto instituty lze použít? Denis Pauk sekci uzavírá článkem o tahanici o zkratku ČSSD. Jak o věci rozhodl Nejvyšší správní soud?