Café Evropa – Evropská unie a Čína

“Evropská unie a Čína – co nám může tato velmoc dát a vzít?”

Vážená paní/ Vážený pane,

rádi bychom Vás pozvali na  poslední debatu z cyklu Café Evropa v letošním roce. Ten pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kancelář Evropského parlamentu ve spolupráci s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM.

Tentokrát se uskuteční debatní podvečer s názvem “Evropská unie a Čína – co nám může tato velmoc dát a vzít?”.

Debata se koná ve středu 7. 12. 2016 od 18:00Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1).

Pozvání přijali:

  • Hynek Kmoníček, ředitel Odboru zahraničí, Kancelář prezidenta republiky
  • Cyril Svoboda, bývalý ministr zahraničních věcí, ředitel Diplomatické akademie s.r.o.

    Moderátorem debaty bude Viktor Daněk z Českého rozhlasu.

Pozvánku v PDF naleznete zde. Pro více informací navštivte facebookovou událost.

Blog k nadcházející debatě napsal Geofrrey Harris, který čtyřicet let působil v Evropském parlamentu.

Registrace na debatu

Prosím, vezměte na vědomí, že se z kapacitních důvodů pravděpodobně nebude možné zúčastnit debaty bez předchozí registrace.

V České republice se rozhořela debata o tom, jak by měli naši politici vystupovat vůči Číně. Ta je největším dovozcem do EU, ale i důležitým cílem našeho vývozu. Celkový objem obchodu mezi ČLR a EU se v posledních letech dramaticky zvýšil a dosahuje částky větší než 1 miliarda EUR denně. Čínská politika se od té evropské v mnohém liší a tato ekonomická mocnost má sílu zvyšovat svůj vliv i v našem prostředí. Jsou základní pilíře naší evropské společnosti jako demokracie či právo na svobodu slova a politického přesvědčení ohroženy upevňováním vazeb na Čínu? Jak významné jsou čínské investice u nás a možnosti našich firem v Číně? Je naše politika a snaha o dodržování lidských práv méně důležitá než rychlejší růst naší ekonomiky? Jsou názory, že nás naše politická reprezentace obrací směrem na východ opodstatněné? Jaké vazby na Čínskou lidovou republiku mají další členské státy EU a co nám vazby s Čínou skutečně přinášejí? Co jsme ochotni obětovat pro růst zahraničního obchodu?

V případě dotazu piště na e-mail debaty@cafe-evropa.cz.