“Byla na náplavce pláž?” Léto v nízkoprahových klubech a novinky z Tísně

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Zemětřesení v Turecku a Sýrii: půl roku poté

„Mysleli jsme si, že už budeme žít v klidu, a nikdy jsme nečekali, že se staneme znovu vnitřními uprchlíky.” Od série ničivých zemětřesení, která zasáhla Turecko a severozápadní Sýrii, uplynulo přesně půl roku. Tato zemětřesení za sebou zanechala zkázu a zmar v životech tisíců lidí. 

Zambie: Zavádíme bioplynové technologie pro zemědělce.

Energie se denně používá k vaření, vytápění, svícení a dopravě. Ale pro více než 700 milionů lidí na celém světě je vzácná a nemají k ní přístup. Prosazování inkluzivnějšího a udržitelnějšího přístupu k energii bereme jako naši povinnost.

Startup v arménském Verishenu pěstuje krmivo pro zvířata pomocí hydroponie.

Hydroponie je speciální technika pěstování rostlin, při níž se místo zeminy používá živný roztok na bázi vody. Díky tomuto inovativnímu přístupu je možné vyřešit řadu problému, které obyvatelé v oblastech zasažených konfliktem mají.

Situace na východě Konga se zhoršuje.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

DR Kongo čelí potravinové krizi už více než dvě desetiletí. V této zemi trpí podvýživou neuvěřitelných 6 milionů dětí. V regionu Jižní Kivu, kde pracujeme, je podvyživené každé druhé dítě a humanitární situace se tam v důsledku sílících ozbrojených konfliktů bohužel od začátku letošního roku prudce zhoršuje. Příčiny dětské podvýživy jsou extrémní chudoba, dlouhotrvající vnitřní konflikt, chybějící infrastruktura nebo třeba nedostatek osvěty.

Děti nejčastěji neumírají přímo hlady, ale právě na některou přidruženou chorobu, nejčastěji na zápal plic. Léky pomáhají léčit nemoci, které napadají podvýživou zesláblý dětský organismus. Jednoduchá zdravotní střediska na venkově disponují základním vybavením pro diagnostiku a léčbu podvýživy, mají porodnici a poporodní oddělení. Kromě zdravotních nástrojů jim často chybí základní vybavení, jako jsou židle, zásobníky na vodu, moskytiéry, i to umíme na místo dopravit. Vystudovaní lékaři zdravotní střediska většinou pouze občas navštěvují, péče o pacienty spočívá na zdravotních sestrách a bratrech a na porodních bábách, které pomáháme školit.

Znečištěná voda na pití je velmi častou příčinou průjmových onemocnění, která trápí především malé děti a způsobují dehydrataci a demineralizaci organismu a zhoršují všudypřítomnou podvýživu. Zvlášť ve vysoko položených venkovských oblastech je přístup k vodě problém, ženy a děti tráví mnoho času cestou pro vodu, kterou nabírají z kalných pramenů. Testujeme vodu z těchto zdrojů na přítomnost bakterií, a dobré zdroje opravujeme, aby se z nich dala nabrat voda bez bahna a sedimentů. 
 
Přečtěte si celý článek o podvýživě v Demokratické Republice Kongo.

Začátek léta v pražském Klubu Smíchov.

Dobrá zpráva před koncem

Je pondělí po předávání vysvědčení a náš nízkoprahový Klub Smíchov se začíná netradičně plnit v čase, který bývá běžně vyhrazen individuálním konzultacím a doučování. Kromě našich dlouhodobých klubaček je tu i spousta nových tváří, přijela nám totiž návštěva. Člověk v tísni provozuje po celé republice celkem sedm nízkoprahových zařízení pro děti a mládež – tedy klubů jako je ten náš. Dva z nich, liberecký Vesmír a ústecký Mixér, přijely na výlet za námi do Prahy.
 
Nejprve vyrážíme společně na prohlídku Prahou. Naše klubačky připravily návštěvníkům trasu po jejich oblíbených místech. Jdeme přes Smíchovskou náplavku, Kampu, Karlův most, Pražský hrad a Petřín. Na jednotlivých zastávkách pokládají dětem z ostatních klubů zapeklité otázky jako třeba: “Byla na náplavce v minulosti pláž?” Možná vás to překvapí tak jako nás, ale vážně tam byla.
 
O několik historických památek, kvízových otázek a dětských bot namočených ve fontáně později se vracíme do klubu na Smíchově. Následuje vystoupení několika dívek, které si pro ostatní nacvičily ukázku romských tanců. Před začátkem se sice trochu stydí, když jim ale na konci ostatní zatleskají, mají radost, že to zvládly, a dokonce se rozhodnou, že by rády začaly společně navštěvovat taneční kroužek. Po vystoupení se ukazuje, že romské tance nejsou cizí ani dětem z klubů v Liberci a Ústí nad Labem, a tak nám pouštějí své oblíbené písničky a ukazují taneční sestavy.”
Text je úryvkem z článku Začátek léta v pražském Klubu Smíchov. Více podobných textů o začátku prázdnin v našich pobočkách a dětmi z našich klubů si můžete přečíst zde:

Příměstský tábor předškolního klubu.

Letní tábor na Šumavě.