Bulletin lidských práv květen 2022

Stav demokracie a svobody ve světě za rok 2021
Letos uveřejněné zprávy organizací Freedom House a The Economist Intelligence Unit, jež mají za cíl posoudit stav demokracie a svobody ve světě za rok 2021, přináší nepřiznivá zjištění o demokratickém směřování a stavu svobody v jednotlivých zemích světa. I kvůli stále probíhající pandemii COVID-19, čínskému vlivu a nestálosti demokratických zemí si demokracie a svoboda vedou nejhůř za posledních 16 let.

Situace na Ukrajině z pohledu mezinárodího práva: zpráva z konference
Válka na Ukrajině vyvolává množství úvah a otázek napříč různými oblastmi, a jinak tomu není ani z pohledu právních disciplín. Jaká mezinárodněprávní pravidla Rusko vojenskou invazí porušilo? Jsou ekonomické sankce účinné? Mohou být ruští funkcionáři postaveni před soud? A pomocí jakých nástrojů ČR zvládá aktuální migrační vlnu?

Mezinárodní trestní soud zahájil vyšetřování zločinů spáchaných na Ukrajině
Ve čtvrtek 24. února 2022 se Evropa probudila do situace, kterou od druhé světové
války nezažila. Poprvé od roku 1939 rozpoutal na
starém kontinentu suverénní stát agresivní válku proti jinému suverénnímu státu. Rusko napadlo Ukrajinu. S přibývajícími zprávami o údajných válečných zločinech spáchaných na území Ukrajiny se rozhodl hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan zahájit vyšetřování událostí na Ukrajině.

První výsledky po šesti letech vyšetřování situace v Gruzii: Žalobce Mezinárodního trestního soudu požádal o vydání tří zatykačů
Po šesti letech od zahájení vyšetřování situace v Gruzii se žalobce Mezinárodního trestního soudu odhodlal k dalšímu kroku a na začátku března 2022 požádal přípravný senát o vydání zatykače na tři bývalé představitele správy sporné gruzínské oblasti Jižní Osetie. Ti mají před Soudem stanout v souvislosti s válečnými zločiny spáchanými v době tzv. rusko-gruzínské války, která sužovala území Jižní Osetie a jejího okolí
v srpnu 2008 a vyžádala si životy stovek, převážně
civilních, obětí.

V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se Ondřej Kaška zaměřuje na situaci v Bosně a Hercegovině, jejíž celistvost ohrožuje jednání bosenskosrbských politických představitelů.

Veronika Nováková z české sekce se zaměřuje na dopady války na Ukrajině na Českou republiku, a to jak v trestněprávní oblasti, tak co se týče vhodné reakce na příliv uprchlíků.

V závěru Bulletinu najdete i monitoring aktuálních lidskoprávních publikací.

Calý bulletin si můžete přečíst zde.