Bulletin lidských práv

Přinášíme Vám nové číslo Bulletinu pro lidská práva, které naleznete zde:

Jelikož v prosinci tomu bylo již 10 let, kdy nás opustil Václav Havel, uvažovali jsme o tom, jak si jej vhodně připomenout. Nakonec se nám povedlo získat jeho projev, kterým v roce 1995 ve Štrasburku otevíral současnou budovu Evropského soudu pro lidská práva. Soud nám zase poskytl fotografie této události, tak si můžeme společně připomenout jeho tehdejší slova.

Navazujeme zprávou Ľubomíra Majerčíka z diskuze pořádané naším Centrem, na které se sešly těžké váhy české i mezinárodní justice – Jiří Malenovský, Robert Fremr, Ivana Hrdličková a Michal Bobek. Jak hodnotili své zkušenosti z mezinárodních soudů?

Navazuje Anna Kačmaříková, která se zaměřuje na téma lidskoprávních měst.

V sekci Mezinárodní trestní spravedlnost informuje Dagmar Matúšů o německých případech obžalob bývalého dozorce a sekretářky v koncentračním táboře.

Jana Vidláková z evropské sekce přibližuje rozsudek Soudního dvora EU, který se vyjadřoval k povinnosti mít u sebe během cesty mezi členskými státy cestovní doklad.

V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se Ondřej Kaška věnuje situaci v Západní Sahaře, která již desítky let čeká na referendum, v níž se situace aktuálně komplikuje.

Dominika Šudová z české sekce se zaměřuje na vyšetřování případu smrti afghánského vojáka dříve vyslýchaného českými a americkými jednotkami.

V závěru Bulletinu najdete i monitoring aktuálních lidskoprávních publikací.

Předchozí Bulletiny i naše odborné akce lze najít na stránkách Centra pro lidská práva kde naleznete také položku Blog s dalšími zajímavými články.