Budoucnost Polska a CBAM

Vítáme vás u dalšího dílu AMO novinek! Tentokrát se společně podíváme na bezpečnostní a ekonomickou budoucnost Polska v rozhovoru s Vítem Dostálem. Zároveň v tomto newsletteru začínáme sérii vysvětlování odborných pojmů a zkratek, tak se podívejte, co jsme si pro vás připravili! A nakonec pozvánka na křest knihy o česko-neměckých vztazích.

Polsko jako evropská supervelmoc?

Britský deník The Telegraph nedávno informoval o překvapivé zprávě – Polsko by mělo být v roce 2030 bohatší než Velká Británie. Bude Polsko novou regionální velmocí? 

“Poláci mají uvažování možná ještě trochu jiné než my v Česku, protože nemají zkušenost jen s jednou ruskou okupací, jakou jsme zažili my v roce 1968. (…) Vědí, že od roku 1764 bylo spíše výjimkou, když tam ruští vojáci zrovna nebyli.“  rozebíral pro DeníkN Vít Dostál. 

Slovo týdne

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) je v podstatě uhlíkové clo, které budou platit  dovozci zboží vyrobeného mimo Evropskou unii. Jeho zaplacením získají uhlíkové certifikáty, aby pokryly emise obsažené v jejich výrobcích.

Potkejme se

Zveme vás na křest a představení nové publikace “Česko. Německo. V kontextu”, sbírky 14 textů k sedmi společensko-politickým otázkám, a s ním spojenou diskusi s editorkami a autor*kami dílčích kapitol. 

KDY: pondělí 12. června 2023 | 18.00 hodin

KDE: Goethe Institut Praha | Masarykovo nábřeží 32 | 11000 Praha 1

Registrace zde.