Barmská disidentka Su Ťij přijede v září na konferenci Forum 2000

Držitelka Nobelovy ceny míru, která strávila během vojenské vlády téměř dvacet let v domácím vězení, přijede do České republiky na pozvání Nadace Forum 2000. Od loňského října je Aun Schan Su Ťij také členkou mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000.

Su Ťij jsme na Forum 2000 zvali každoročně, i když nám bylo jasné, že v době jejího domácího vězení šlo o pozvání veskrze symbolické. Ale právě proto jsme jí chtěli aspoň touto cestou podpořit v jejím boji za demokracii a dodržování lidských práv v Barmě. Václav Havel, který jí v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu míru, by měl z její návštěvy jistě velkou radost,“ říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. Právě Nadace Forum 2000 je nejen hostitelem barmské poslankyně, ale i hlavním koordinátorem její druhé evropské cesty po opuštění domácího vězení. Kromě České republiky navštíví ještě Polsko a Maďarsko.

„Neznám lepší přátele než ty, s nimiž sdílíte stejné hodnoty. Díky tomu, že jak prezident Václav Havel, tak i my v Barmě jsme neúnavně usilovali o demokracii a dodržování lidských práv, stali jsme se přáteli i navzdory velké vzdálenosti, která nás dělila,” říká Aun Schan Su Ťij.

Na 17. ročníku konference Forum 2000 s názvem „Společnosti v přerodu“, která se uskuteční 15.–17. září v Praze, se setká s dalšími významnými hosty, např. s Jeho Svatostí dalajlamou, americkou zpěvačkou a aktivistkou Joan Baez či bývalým jihoafrickým prezidentem a nositelem Nobelovy ceny míru Frederikem Willemem de Klerkem.

Téma letošní konference vychází z odkazu zakladatele Fora 2000 Václava Havla, který zasvětil svůj život boji za svobodu a lidskou důstojnost tváří v tvář represivnímu režimu a usiloval o přeměnu naší země v otevřenou a prosperující demokracii. „Konference se bude věnovat obtížím, možnostem i rizikům transformačních procesů v zemích od post-sovětského regionu přes arabský svět až po Latinskou Ameriku a Asii. Cílem je lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné, ale i příčinám zastavení nebo odchýlení směru těchto procesů. Diskuse se zaměří na institucionální, ústavní a společenský vývoj, na dynamiku politických stran, na transformační spravedlnost, média, vzdělávání, zahraniční politiku i na faktory, jako náboženství a historická paměť,“ přibližuje letošní program Jakub Klepal.

Konference se letos zúčastní přes sto významných světových osobností, zejména politiků, akademiků, zástupců občanské společnosti, novinářů, podnikatelů a náboženských představitelů. Kromě výše uvedených hostů svou účast potvrdili také bývalý ministr zahraničních věcí Austrálie Gareth Evans, výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo, poslankyně Evropského parlamentu a bývalá ministryně zahraničních věcí Maďarska Kinga Göncz, uznávaný britský filozof a politolog Roger Scruton, izraelský politolog Šlomo Avineri, bahrajnská aktivistka Nada Dhaif, prezident National Democratic Institute Ken Wollack, argentinský rabín a spisovatel Abraham Skorka, bývalý evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler, šéf dánské mediální společnosti JP Politikens Jørgen Ejbøl, politik a bývalý ředitel izraelské hlavní bezpečnostní služby Šin Bet Ami Ayalon, egyptský analytik Tarek Osman, uznávaný americký politolog Michael Novak či venezuelská právnička a obhájkyně lidských práv Tamara Sujú Roa.

„Minulý rok se konference celkově zúčastnilo rekordních 4000 návštěvníků. Jsme velmi rádi, že zájem o naše konferenční debaty na aktuální světová i domácí témata stále roste. I letos mohou studenti či kdokoli ze zainteresované veřejnosti po jednoduché registraci přes náš webový formulář konferenci navštívit. Účast na všech přenáškách je navíc zdarma, v tomto ohledu je konference Forum 2000 na rozdíl od většiny podobných akcí unikátní,“ říká mluvčí Nadace Forum 2000 Filip Šebek. Hlavní část konference je možné i letos sledovat v živém přenosu na stránkách mediálních partnerů konference, ihned.cz a respekt.cz.

Příznivci učení Jeho Svatosti dalajlamy pak jistě přivítají, že kromě jeho vystoupení na konferenci a diskuse na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se bude konat také přednáška pro veřejnost s názvem Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti“, která se uskuteční v holešovické Tipsport aréně v sobotu 14. září od 13.30. Vstupenky na přednášku lze zakoupit v síti Ticketportal. Výtěžek z jejich prodeje bude po úhradě provozních nákladů použit na organizaci konference Forum 2000 v roce 2014 a na podporu škol v Tibetu prostřednictvím občanských sdružení M.O.S.T. a Brontosaurus. Podrobnější informace o přednášce, stejně jako program a průběžně aktualizovaný seznam hostů konference je možné najít na stránkách nadace www.forum2000.cz

Přílohy