Loni se nám toho podařilo opravdu hodně, a to díky spolupráci s našimi dárci. Vysadili jsme 70 stromků v Jistebníku a v Kylešovicích a pomohli ošetřit 15 vzrostlých stromů v Aleji podél Nežárky. Zpracovali jsme statistiky kácení a výsadeb podél krajských silnic. Začali jsme spolupracovat na Národním plánu obnovy přírody.
Jako jediná česká organizace jsme se zúčastnili vyjednávání plastové úmluvy v jihokorejském Pusanu. Vyškolili jsme 80 českých ambasadorů zdravé domácnosti a upozornili na nebezpečné výrobky na českém trhu. Třinácti místním iniciativám jsme pomohli v jejich úsilí o snížení průmyslového znečištění. V 10. ročníku Odpadového Oskara jsme ocenili 92 obcí za nízkou produkci směsného komunálního odpadu.
Pomáhali jsme pražským iniciativám při vytváření květnatých luk. Sepsali jsme námitky pro územní řízení k rozšiřování pražského letiště a pomohli spolkům při jejich podání. Také díky našim připomínkám bude Vltavská fi lharmonie procházet posouzením vlivů na životní prostředí.
V Kazachstánu jsme pomohli vytvořit klimatickou strategii pro Karagandskou oblast, tu pak schválila i místní vláda. V Jakartě jsme uspořádali mezinárodní konferenci s tématem národních registrů znečištění, který Indonésii chybí, a prezentovali webovou aplikaci zpřístupňující data o znečištění napříč Indonésií. V průběhu námi spolupořádaného kempu pro ochranáře na řece Rzav v Bosně byl objeven zde dříve nezachycený druh motýla. Na 24 místech ve válkou postižených regionech Ukrajiny jsme odebrali vzorky půdy a vody, abychom vyhodnotili staré ekologické zátěže a dopad války na životní prostředí. I přes dramatickou situaci v Gruzii budujeme s místními síť občanského monitoringu znečištění ovzduší, poskytující lidem data o tom, co dýchají; funguje již 100 stanic.
V ekoporadně jsme vyřešili několik set dotazů. A v neposlední řadě vám právě předkládáme Arnikum ve zbrusu nové, svěží podobě. Jsme zvědaví, jak se vám bude číst. Těšíme se na pokračování naší společné cesty a na vše, co letos uskutečníme.
Arnikum ke stažení zde