AMO: pozvánky, publikace, komentáře, debaty

Save the date: Prezentace Agendy pro zahraniční politiku 2021 již za měsíc!

Již za měsíc představíme přes 20 témat ze současné zahraniční politiky v každoroční publikaci Agendě pro zahraniční politiku 2021, do které jsme dali nahlédnout ČTK. Zatím Vám jen prozradíme, že zahraniční politika, i vůči našim klíčovým spojencům, stagnovala a celkově byla na druhé koleji. Publikaci ve dvou jazykových mutacích představíme 22. září v rámci akce Prezentace Agendy pro zahraniční politiku v prostorách Kaiserštejnského paláce. Na verzi z minulého roku se můžete podívat zde.

Pozvánka: Odolnost Česka v předvolebním roce 2021

Zveme Vás na online stream debaty o aspektech společenské odolnosti vůči vnitřním a vnějším hrozbám v regionech V4, Východního partnerství a západního Balkánu se zvláštním zaměřením na český případ. Projekt HADES se zaměřuje na odolnost zemí střední Evropy a Balkánu vůči vlivu autoritářských států. Za AMO vystoupí v expertní roli analytik Pavel Havlíček. Dále se můžete těšit na komentáře poslanců politických stran za TOP 09, ANO, Piráty a ČSSD. 

Diskutovat se bude o projektech HADES vedených slovenským think tankem GLOBSEC s přispěním Prague Security Studies Institute (PSSI) a Indexem odolnosti proti dezinformacím v zemích střední a východní Evropy pod vedením EAST Center s přispěním Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). 

Komentáře a publikace expertů AMO

Tuniský prezident Kaís Saíd na konci července po mírných protestech vzal výkonnou moc v zemi do svých rukou, odvolal premiéra a na měsíc rozpustil parlament. Analytička Tereza Jermanová v aktuálním komentáři pro Český rozhlas Plus (čas 9.38) mluví o důvodech pro současnou krizi stejně jako o nejistotě v tuniské společnosti, která netrpělivě čeká na prezidentovy další kroky.

Jak reagují naši analytici na situaci v Afghánistánu? Petr Boháček na ČT24 upozorňuje, že Tálibán Kábul nedobyl, šlo spíše o přesun moci po kolapsu afghánské loutkové vlády. „Tálibán už dlouhodobě vyjednával s členy afghánské armády a vlády a někteří teď zasedávají ve vysokých pozicích Tálibánu,“ říká Boháček. Také komentuje chování Spojených států: „Zachovaly velice unilaterálně, nevyjednávaly to dlouho se svými evropskými partnery a Evropa je tak právoplatně zaskočena, jakým způsobem a jak rychle se s tímto problémem vypořádaly.“ Filip Šebok na Českém rozhlase (čas 15,10) problematiku rozebírá v souvislosti s Čínou: „Cílem Pekingu je nastavit vztahy s Tálibánem takovým způsobem, aby se Afghánistán nestal po konci západní vojenské přítomnosti pro Čínu významným bezpečnostním problémem.“

Předvolební trendy na digitálních sítích v roce 2021

Přečtěte si analýzu trendů v zadávání politické reklamy, kterou AMO ve spolupráci s Transparency International ČR vypracovala na základě dostupných dat a dalších ukazatelů. Sledujeme její dopady, ale také utrácení volebních prostředků prostřednictvím digitálních sociálních sítí.

The Brussels Binder: More Women in European Debates

Máte zájem o tipy, jak mluvit o tématech týkající se podpory žen (nejen) v zahraniční politice? Máme jich pro Vás hned 15! Podělila se o ně Moana Genevey, lektorka workshopu k efektivní advokační strategii se zaměřením na témata rovnoprávnosti žen, který jsme absolvovali společně s kolegy z The Brussels Binder: More Women in European Debates.