AMO: pozvánky, komentáře, policy papery a další aktuality

Zveme vás na jednu z posledních online přednášek tohoto roku s názvem Americká politika v měnícím se světě. Proběhne již příští úterý 15. prosince od 14:00. A o čem bude řeč? O prezidentství Donalda Trumpa, o oslabení vztahů s Evropou, nebo o soupeření s Čínou a domácích nepokojích. Nalaďte si na našem Youtube kanálu živé vysílání s analytikem Petrem Boháčkem, odborníkem na USA a transatlantické vztahy. Těšíme se na vaši účast!

O první ženě v čele Moldavska, prezidentce Maje Sandu: „Před Majou Sandu se otevírá velké pole, ale s ohledem na omezené prostředky, které má v tuto chvíli k dispozici, a nejisté budoucí parametry parlamentní politiky, bychom její prezidentství neměli přeceňovat. Je v zájmu západu včetně České republiky, aby moldavská prezidentka uspěla. Ale musíme se o to také sami přičinit. Vyčlenění speciálních finančních prostředků v rámci makrofinanční podpory ze strany Evropské unie je prvním dobrým krokem,” napsal pro Deník referendum Pavel Havlíček.

Vychází nové číslo časopisu Demokratický střed. Už teď si můžete na jeho stránkách přečíst článek Víta Dostála o budoucnosti polské diplomacie. „Nástup Práva a spravedlnosti ke kormidlu polské diplomacie sice v roce 2015 doprovázely slogany o zásadní změně směru, v řadě oblastí však dodnes přetrvala kontinuita s předchozími kabinety. Spojené státy zůstaly klíčovým spojencem, vztahy s Ruskem jsou nadále na bodu mrazu, Varšava podporuje euroatlantické aspirace zemí Východního partnerství a NATO je stále pilířem polské bezpečnosti.“ Aktuální číslo přináší pestrou paletu témat, nenechte si ho ujít! 

Předposlední setkání sítě žen v zahraniční, bezpečnostní a evropské politice v tomto roce se zaměřilo na aktuální téma vztahů mezi EU a Tureckem. Hlavní vystupující byla Eva Horelová, která vede politickou sekci delegace EU v Ankaře. S podporou pražské kanceláře Friedrich Ebert Stiftung a Úřadu vlády jsme letos naplánovali celkem 5 expertních setkání, z nichž poslední proběhlo dnes v dopoledních hodinách. Hlavní řečnící byla tentokrát Sue Nguyen, která působila jako programová manažerka UN Women ve Vietnamu. A příští rok pokračujeme! #ženyjsou

Naše kolegyně a analytička Vendula Karásková ve svém článku pro Heinrich-Böll-Stiftung Prague hodnotila německé předsednictví z české perspektivy. Řeší, jestli předsednictví naplnilo očekávání, která do něj byla vkládána, případně v jakých oblastech. Zaměřila se tak na vyjednávání o rozpočtu, vládě práva, klimatických cílech, digitalizaci, nebo třeba reakci na koronavirovou pandemii. Doporučujeme!

Nový policy paper Alžběty Bajerové a Michala Bokši rozebírá bezbečnostní dopady aktivit soukromých vojenských a bezpečnostních společností, tzv. PMSCs. Jejich nasazování je stále běžnějším fenoménem, který se stává také stále palčivější, byť nepřímou bezpečnostní výzvou pro NATO. „Zapojení soukromých bezpečnostních organizací se bude v budoucnu i nadále zvyšovat. NATO by se mělo připravit a upravit strategické vztahy k oblastech, kde působí,” hodnotila situaci A. Bajerová na dnešním expertním setkání se zástupci akademie a státní správy. Více informací v samotném policy paperu.

I v tomto zvláštním roce se nám podařilo uspořádat 3 semináře Česko-německého programu pro mladé profesionály. Díky velkému úsilí celého našeho týmu AMO a Evropské akademie v Berlíně proběhly semináře CGYPP 2020 a to postupně ve fyzické, hybridní i online podobě. I díky tomu máme 13 nových absolventů, kteří jsou součástí naší stále rostoucí sítě. Podrobnosti naleznete na webových stránkách projektu CGYPP. Za finanční podporu děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti. Dva ze seminářů se uskutečnily také díky podpoře Hanns-Seidel-Stiftung.

Tým MapInfluenCE se rozrůstá! K našim analytikům a analytičkám se přidává nový tým zaměřený na Rusko, čímž rozšiřujeme náš záběr ve zkoumání vlivu autoritářských režimů na region střední Evropy o Rusko. Na palubě tak vítáme Pavla Havlíčka, Adama Lelonka, Dominika Istrate a Petera Dubócziho. MapInfluenCE je jedním z lídrů výzkumu čínského vlivu na média a akademické prostředí, propagandu a dezinformace, bezpečnostní dopady investic a další aspekty čínského působení (nejen) ve střední Evropě. A pokud váš zájem o Čínu doprovází také obliba v poslechu podcastů, doporučuji vaší pozornosti jeden z posledních dílů podcastové série tohoto roku Voice for CHOICE! Náš kolega Filip Šebok v něm hovoří o čínské propagandě a ovlivňování médií ve střední a východní Evropě.