Dnes Vám představíme dvě výjimečné studie, které jsme nedávno publikovali. První se věnuje východní politice států V4, druhá spolupráci českých akademických institucí s Čínou. Dále přinášíme jedinečný pohled naší analytičky Romany J. Březovské na COP27. A pokud máte rádi film, zejména ten francouzský, doporučíme Vám navštívit projekce Festivalu francouzského filmu v Praze, v Brně nebo třeba v Českých Budějovicích.
Nejen tyto otázky zodpovídáme v našem průzkumu Trendy politik států V4 ve východní Evropě. Celkem se ho účastnilo téměř 400 státních úředníků, politiků či výzkumníků z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.
To zkoumá nová případová studie Dr. Ivany Karáskové, Filipa Šeboka a Veroniky Blablové provedená ve třech středoevropských státech (Česká republika, Slovensko, Rakousko). Za pomoci otevřených zdrojů analyzuje rozsah akademické spolupráce s Čínou v oblastech přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky.
U příležitosti vydání studie jsme minulý týden uspořádali odbornou debatu o vlivu Číny na vědecký výzkum v daných státech. Více informací o akci najdete zde.
COP27 očima analytičky Romany J. Březovské
Na co by měl být kladen důraz při tvorbě smlouvy o nešíření fosilních zdrojů? Proč je podle ní důležité „udržet naživu” cíl zachovat nárůst průměrné globální teploty pod 1,5 °C? A jaká byla role českého předsednictví během jednání? Přečtěte si zde, jak to vidí Romana J. Březovská.
Jak zakončit chladný listopad? Co třeba návštěvou Festivalu francouzského filmu? Už jen dnes máte možnost vidět v kině filmy klasiků francouzské nové vlny i úplné novinky. Projekce lze navštívit v pěti českých městech – v Praze, v Brně, v Ostravě, v Hradci Králové i v Českých Budějovicích, které chce přece navštívit každý.