AMO komentuje prezidentské volby

Naši analytici v médiích komentovali prezidentskou debatu i návštěvu Andreje Babiše v Paříži. Připomeneme Vám také aktuální publikaci o pravomocích prezidenta ČR. Představíme nového analytika Klimatýmu rovnou s výstupem v médiích a pozveme Vás na akci týkající se tematického propojení genderu a klimatických politik. Na konci Vás čeká poněkud netradiční kulturní tip pro milovníky raného novověku.

Jak jsme komentovali prezidentské volby? 

Témata týkající se Číny, která vyvstala během prezidentské debaty, uváděl na pravou míru analytik Filip Šebok pro iRozhlas.cz. Jak chápat přijetí Andreje Babiše francouzským prezidentem Emanuelem Macronem v Paříži? O tom promluvil Vít Dostál v rozhovoru pro Deník N. A nakonec doporučíme k přečtení důležitou publikaci Víta Dostála a Víta Borčany (2018), ve které vysvětlují pravomoce prezidenta v zahraniční politice a vyvracejí nejčastější mýty. 

Představujeme nového člena Klimatýmu, sociologa Vojtěcha Pecku

Věnuje se fosilnímu průmyslu a jeho vztahu ke klimatickým změnám. Také píše knihu o klima-popíračském hnutí. Mimo to se také zaměřuje na animaci a prezentaci dat a je občasný editor a kurátor. Jeho první výstup pod hlavičkou AMO se věnuje internímu klimatickému výzkumu ropné společnosti ExxonMobil ze 70. let. Ten již tehdy velmi přesně předpovídal míru globálního oteplování. Více si také můžete přečíst ve twitterovém vlákně, které Pecka připravil. 

Zveme Vás na diskuzi Gender and Climate Policies: Why Connect Them and How?, která proběhne 26. ledna od 17 hodin na Britském velvyslanectví v Praze. 

Na začátku proběhne představení publikace Romany J. Březovské a Adély Syslové o propojení problematiky změny klimatu s otázkou genderové rovnosti. Budeme se bavit o transformačních politikách, které mohou v souladu s mezinárodními závazky citlivě a efektivně řešit mitigaci změny klimatu a adaptaci s ohledem na postavení a akceschopnost žen ve společnosti. Registrace zde.

Fascinuje Vás raný novověk? Ceníte velké mezigenerační romány? Filozofické diskuse o duši, rozumu a lidském odkazu? Videohru Pentiment doporučíme i těm, co nemají rádi videohry. V centru hry je pokus zachytit metodou nejbližší vícegeneračnímu románu ducha raného novověku ve středu Evropy, víru, filozofii, mezilidské vztahy i ty nejobyčejnější věci. Zažijte si to na vlastní kůži!