AMO: komentáře, debaty, otevřený dopis na podporu ruského historika

Komentář pro ČRo Plus: jednání A. Merkelové s J. Bidenem

Německá kancléřka Angela Merkelová se v minulém týdnu ve Washingtonu setkala s americkým prezidentem Joe Bidenem. Hlavním tématem jejich schůzek byl bezesporu kontroverzní plynovod Nordstream 2, na který USA a Německo nahlíží z jiných perspektiv, ale také třeba strategické partnerství nebo odkaz kancléřky při její poslední cestě do USA. Analytik Petr Boháček u příležitosti tohoto setkání poskytl komentář pro Český rozhlas Plus, který si můžete poslechnout od minuty 7:10.

První letošní setkání Networku žen v české zahraniční politice s Irenou Moozovou

25. května diskutovaly členky Networku žen v české zahraniční politice s ředitelkou pro rovné příležitosti a občanství EU při Generálním ředitelství Spravedlnost a spotřebitelé Evropské komise, Irenou Moozovou.

Online debata na téma Ženy v médiích

AMO ve spolupráci s The Brussels Binder a Women on Air uspořádala online debatu na téma Ženy v médiích. Tomuto tématu jsme se rozhodli věnovat jelikož sdílíme společný zájem na tom, aby se mediální prostor, veřejné a odborné diskuse více diverzifikovaly a kladly na rovné genderové zastoupení důraz.

Dopis na podporu Jurije Dmitrijeva k ruskému Nejvyššímu soudu

Minulý týden jsme odeslali dopis předsedovi Nejvyššího soudu Ruské federace Vjačeslavu Lebeděvovi ve věci podpory ruského historika Jurije Dmitrijeva. Soud představuje poslední instanci, která může politicky motivovaný proces zastavit a nespravedlivémua stíhání udělat přítrž.

Více o této mezinárodní kampani a případu karelského historika najdete na stránkách Memorial Česká republika.

Nebezpečí čínských investic v EU

Evropští experti varují před čínskými investicemi do zemí EU. Jedním z příkladů toho jak Čína „dobývá“ evropské státy je čínská investice do dálnice z Černé hory do sousedního Srbska. Ta je financována čínským úvěrem, který místní vláda ale není schopna splácet, čímž zadlužila nejen současnou, ale také budoucí generaci. Evropská unie může Černé hoře pomoci, ale jak uvádí analytik Filip Šebok v komentáři pro globalcapital.com, tato intervence sebou může přinést právě opačný efekt.