AMO: komentáře a články

Podcast: Boj s epidemií nového koronaviru otevírá cestu ke vzniku ‚Číny 2.0‘

Stane se epidemie koronaviru hřebíčkem do rakve čínského režimu? „O tom dost pochybuji, naopak si myslím, že z toho čínská komunistická strana může vyjít posílena. Je to pro ni užitečný experiment,“ říká v podcastu Vinohradská 12 od Českého rozhlasu Alice Rezková.

Rozpočet Evropské unie

Evropské země se zatím na společném utrácení v příštích sedmi letech nedohodly a vyjednávání o unijním rozpočtu stále pokračují. Jisté ale je, že ČR i nadále bude patřit mezi čisté příjemce. O tom, že z rozpočtu EU více získáváme, než do něj přispíváme ale podle průzkumu STEM neví 93 % Čechů a Češek. Více se dozvíte v komentáři Víta Dostála pro Lidovky.

Stát chystá ochranu před rizikovými investicemi. Některé podstatné věci v ní ale chybí

,,Komunistická Čína je nejlepším příkladem země, která využívá ekonomických nástrojů k šíření svého vlivu. Výjimkou není ani Česká republika. V reakci na tyto aktivity se začal připravovat návrh zákona, který má umožnit státu prověřovat zahraniční investice ze zemí mimo EU a pomoci České republice bránit se před bezpečnostními riziky,” píše Matej Šimalčík ve svém článku pro Deník N.

Ke čtení: Rozumná energetická transformace v podmínkách České republiky z perspektivy roku 2030

,,Výroba energií má nejvyšší podíl (41,5 %) na celkových emisích skleníkových plynů v České republice. Hlavními nástroji snížení emisí v sektoru energetiky jsou přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) a energetické úspory. Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) počítá s cílem dosáhnout do roku 2030 podílu obnovitelných zdrojů energie ve výši 22 % na celkové konečné spotřebě energie. Uvažovaný podíl, který je o 10 % nižší než cílový průměr EU (32 %), zapadá do dlouhodobé vládní rétoriky, že pro přechod k obnovitelným zdrojům nemá Česká republika podmínky.” Čtěte více o energetické transformaci v ČR v novém policy paperu Martina Madeje.

Hrozí Evropě milionová vlna uprchlíků?


Ve čtvrtek se setkal turecký a ruský prezident k řešení krize v syrském Idlíbu. Výsledky tohoto setkání budou mít zásadní vliv na migraci směrem do Turecka a Řecka. Záleží ale také na tom, jak se k situaci postaví EU. Podle předsedkyně Evropské komise otevření tureckých hranic situaci neřeší a požaduje po Ankaře dialog. Komentář k tomuto tématu přinesla naše analytička Karolína Lahučká v pořadu Události, komentáře.

Turecko ani Rusko nechtějí v Sýrii ztratit tvář 

Hrozbu přímé turecko­-ruské vojenské konfrontace se ve čtvrtek snažili zažehnat na schůzce v Moskvě prezidenti Turecka a Ruska Recep Erdogan a Vladimir Putin. Dohodli se na příměří.

Celý článek najdete také na webu Hospodářských novin.

Mediální gramotnost se v posledních stala opět horkým tématem

My se jí v AMO věnujeme například v rámci našeho projektu (Ne)bezpečně v síti nebo StopFake CZ.V ČR je mediální gramotnost dětí bohužel nízká, nadpoloviční většina žáků ZŠ nicméně tráví většinu svého volného času používáním různých typů médií. Společně s dalšími 12 organizacemi sdruženými v Platformě pro mediální vzdělávání jsme proto adresovali otevřený dopis ministru školství Robertu Plagovi, abychom poukázali na nedostatek mediální výchovy ve školách a nedostatečnou odbornou přípravu učitelů včetně pedagogických fakult. Celé znění dopisu najdete zde.