AMO: aktuálně k ruské invazi na Ukrajinu

Russo-Ukrainian War: Background and Future Perspectives

Pavel Havlíček sepsal shrnutí o pozadí rusko-ukrajinské války a zamýšlí se nad možnými východisky pro VSQUARE. Také analyzuje reakci Západu a zemí V4: „The long-term occupation of much of Ukraine’s territory would inevitably entail significant losses in the guerrilla struggle that the West is most likely to support, at least in the western part of Ukraine, which Russia would no longer be able to isolate from the Western interference.“

Putin nečekal, jaký odpor vyvolá. Dezinformační scéna zažívá bod zlomu

„Ruská strategie spoléhala na to, že celá invaze bude do pár dní hotová a oni se pak budou moci soustředit jen na zmírňování škod a deeskalaci toho, co se děje v mediálním prostoru. Vzhledem k tomu, že vojenský vývoj na Ukrajině jejich předpokladům neodpovídá, tak jejich současná strategie není efektivní a podle mě se ještě bude měnit,“ říká Dominik Presl v rozhovoru na Aktuálně.cz.

Jak se k Ukrajině staví Baltské státy (Litva, Lotyšsko, Estonsko)

Přistupují k členství v EU a v NATO jinak než Česká republika? To vysvětluje analytička Vendula Kazlauskas na Televizi Nova, od 16. minuty.

Jakou lekci si z ruské invaze na Ukrajině vezme Peking?

Ruská invaze na Ukrajině nutí Čínu ke komplikovanému a často neohrabanému diplomatickému tanci. Umožňuje však jejímu vedení nabýt zkušeností, jež bude moct využít třeba při budoucí válce o Tchaj-wan. Přečtěte si komentář Filipa Šeboka na Deník Referendum.

O dopadech evropských sankcí proti Rusku

Jak jej zasáhnou? Mohou zamezit, nebo alespoň zmírnit konflikt na Ukrajině? A je to vůbec jejich cílem? V rozhovoru na Deník Referendum tyto otázky zodpovídá Petr Boháček.

Před 14 lety v české společnosti zuřila debata o americkém radaru, který měl stát v Brdech

Proč k jeho výstavbě nakonec nedošlo a jaký podíl na té skutečnosti měly tehdejší politické síly? O tom více promluvil analytik Petr Boháček na Blesk.cz.

 Jak je to s Ukrajinou a jejím případným vstupem do Unie?

„Kodaňská kritéria zjednodušeně říkají, že stát musí být demokratický, musí mít stabilní instituce, musí mít fungující tržní ekonomiku, musí také přijmout sekundární právní akty, které jsou jinými slovy to, co harmonizuje Evropskou unii,“ popisuje analytik Ondřej Mocek na idnes.cz.

Změní válka na Ukrajině Severoatlantickou alianci? Přiblížili jsme se vzniku evropské armády?

Pro Český rozhlas Plus odpovídá analytik Petr Boháček.

Pět scénářů, jak skončí válka na Ukrajině

„Výsledek války bude záležet na mnoha faktorech, z nichž asi nejdůležitější je vývoj na bojišti a situace uvnitř Ruska. Válka může mít pro Evropu i pozitivní efekt. Jedná se o impulz, který nás může zbavit patologické závislosti na ruských surovinách a přispět ke zrychlení energetické transformace,“ říká Michal Lebduška pro E15.cz.

Další komentáře od analytiků a analytiček AMO

„Ruský prezident se stal osamocenou postavou nejen izolací na mezinárodní scéně, uzavřel se také před svým okolím. Současná situace vrhla do popředí představitele ozbrojených a silových složek,“ komentoval pro iROZHLAS.cz analytik Pavel Havlíček.

„Sázka na dlouhodobé budování blízkých vztahů s Ruskem a balancování mezi ním, Čínou a dalšími státy v rámci tzv. východního otevírání na jedné straně a západními státy na straně druhé, se (premiérovi) Viktoru Orbánovi nevyplácí. I on si uvědomuje, že to, co aktuálně ruský režim na Ukrajině provádí, je daleko za hranicí přijatelnosti, a to jak pro západní partnery, tak pro občany Maďarska,“ vysvětlovala Pavlína Janebová pro Euractiv. 

„Před válkou s Ukrajinou existoval určitý scénář posílené rusko-čínské spolupráce, která by zatlačila USA do pozadí. Čínské ticho, které následovalo po vypuknutí války, ale naznačuje dilema v pokračování této strategie. Čína opět pracuje se starým dobrým principem národní suverenity a nevměšování se, ostré odsouzení útoku na Ukrajinu nezaznělo. Zdá se, že ji ale vývoj na Ukrajině překvapil a nemusí být nakloněná razantnější podpoře vzájemných vztahů,“ popisuje Alice Rezková na Aktuálně.cz.

Pro aktuální informace sledujte náš účet na Facebooku (kde zveřejňujeme také postřehy bezpečnostního analytika Vojtěcha Bahenského) a Twitteru amo_cz.