AMO: aktuality

Policy Paper

Worth high–quality EU-wide citizens’ panels: The upfront case for (climate) change (Romana Březovská)
Jak fungovaly občanské panely na Konferenci o budoucnosti Evropy, ve kterých občané zemí Evropské unie debatovali o doporučení, jak čelit stávajícím výzvám? Mohly by tyto panely být využívány i nadále, například při diskuzi o klimatické krizi? Co je ale ve využití občanských panelů klíčové a proč by mohly přispět demokratické legitimitě klimatických opatření? Celý policy paper čtěte zde

Aktuálně v médiích

Analytik Pavel Havlíček se v pořadu Evropa Plus vrací k cestě premiéra Petra Fialy na Ukrajinu a jak stála na počátku cest dalších politických představitelů. Kdo další válečnou Ukrajinu navštívil? Bude se někdy tento seznam politiků hodnotit, a co to bude znamenat pro ty, kteří na něm chybí? 

Do jaké míry se Peking staví po bok Kremlu? Hlubší pohled do útrob čínské a ruské dezinformační mašinerie v posledních měsících totiž jasně ukazuje na stále silnější propojení a koordinaci mezi Pekingem a Moskvou. Čtěte více o jejich propojení v článku Pavla Havlíčka a Ivany Karáskové na Deník N. 

Maďarsko blokuje balíček sankcí vůči Rusku, který obsahuje i ropné embargo. Co tím Orbánova vláda sleduje? Napovíme, že to má hodně společného i s jeho výhrou v parlamentních volbách. Jak lze jeho chování interpretovat v širších politických souvislostech, o tom píše Pavlína Janebová pro iDNES.cz.

Rusko rekrutuje vojáky ze Sýrie, která tak platí svou daň za ruskou pomoc v občanské válce v Sýrii – finanční splátky si v současné době nemůže dovolit. Masivní mobilizace ani převelení na ukrajinské bojiště ale zatím neproběhlo. Co si o tom myslí analytik Pavel Havlíček a Filip Sommer? Více v jejich komentáři na Hospodářských novinách.

V pátek spíš ne, v pondělí možná. O co se snaží Erdogan kličkováním kolem vstupu Švédska a Finska do NATO? „Pro prezidenta Erdogana se otázka vstupu Finska a Švédska do NATO tímto stala nikoliv otázkou mezinárodní bezpečnosti, ale tématem domácí politiky a turecké národní bezpečnosti,“ komentuje analytička Karolína Lahučká pro Deník N. 

Jak si vedeme 30 let po vzniku Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu podle Tomáše Jungwirtha, vedoucího Klimatýmu? „Z politického hlediska šlo o pojmenování a uznání problému, podepsala se na tom příhodná doba,“ myslí si.  Velký rozhovor o klimatické krizi, Pařížské dohodě i ekonomických aspektech dekarbonizace na EuroZprávy.cz.

Analytik Oldřich Sklenář z Klimatýmu včera vystoupil na mezinárodní konference „Nuclear Energy Conference 2022: Co brání rozvoji jaderné energetiky v Evropě?“ Zabýval se skrytými náklady jaderné energetiky, které mají své specifika. Zdůrazňuje přitom, že obdobné náklady jsou spojeny s každým zdrojem energie.

Hledáme analytiky a analytičky

Staňte se součástí analytického týmu AMO! Máte expertizu v tématu souvisejícím se mezinárodními vztahy nebo evropskou politikou? Láká vás možnost prezentovat svůj odborný pohled v debatě o české zahraniční politice? Chcete mít možnost vysvětlit svoje téma široké veřejnosti? Pošlete nám materiály do 15. června na email pavlina.janebova@amo.cz. Více informací najdete na našem webu.