AMO: aktuality, publikace

Nové publikace

Zajímá Vás, jaké čínské narativy se nejčastěji objevují ve známých českých „alternativních“ médiích? V nové studii autoři z projektu MapinfluenCE analyzují pět často zmiňovaných témat:
  5G sítě;
  čínské investice;
  demokratické protesty v Hongkongu;
  Taiwan;
  Sin-ťiang.
Její verze v angličtině obsahuje analýzu čínských narativů také na Slovensku. 

Kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii na téma Budoucnost evropského energetického trhu se uskutečnil 8. dubna 2022. O tématu diskutovali zástupci státní­ správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální­ partneři a další­ hosté. Asociace pro mezinárodní otázky byla odborným garantem tohoto kulatého stolu. Kompletní podkladový materiál ke kulatému stolu.

Aktuálně v médiích

Je evidentní, že ani jeden ze středoasijských států ruskou agresi proti Ukrajině nepodporuje. Otázkou zůstává, do jaké míry místní vlády mohou – či mají důvod – se východní mocnosti postavit, a jakou cestu si zvolí do budoucna. A samozřejmě s jakými prioritami a v jakém stavu vyjde z války Rusko samotné. Anna Jordanová analyzuje přístup Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu k ukrajinskému konfliktu na Voxpot. 

 V Srbsku se 3. dubna konaly volby, ve kterých občané rozhodovali o postu prezidenta, složení parlamentu, vedení Bělehradu a vedení dalších třinácti obcí. Předběžné výsledky ukazují na pravděpodobné pokračování stávajícího směřování země. Leona Kovar analyzuje vládu nacionálně-konzervativní strany Aleksandra Vučiće lavírující mezi Čínou, Ruskem a Západem na Deník Referendum. 

Pomůže nám V4exit? „Problematickou „visegrádizaci“ české zahraniční politiky nicméně odchod z tohoto spolku nevyřeší. Visegrádská spolupráce není žádná svatá aliance národně konzervativních euroskeptiků. V4 je zejména nástrojem pro koordinaci a komunikaci čtyř zemí, a to jak na politické, tak na úřednické rovině. A tyto úkoly může naplňovat i nadále,“ píše Vít Dostál v komentáři na Hospodářské noviny. Pokud rádi posloucháte, pusťte si podcast na Euractiv.

Pokud chce být Emmanuel Macron znovu francouzským prezidentem, musí konečně začít dělat kampaň. Rozhodujícím momentem bude i tradiční debata dvou kandidátů pro druhé kolo voleb. V té se střetne s Marine Le Penovou, která dosud vždy vystupovala útočně, říká expertka  Zuzana Šimek v rozhovoru na idnes.cz.

„Dovnitř Ruska teď nevidíme, k puči by mohlo dojít klidně zítra, ale větší nepokoje ze strany obyvatelstva jsou prakticky vyloučené,“ říká Tereza Soušková v rozhovoru Prostor X. 

Erdoganova hvězda ve světě stoupá, doma se mu hroutí ekonomika i preference. Analytička Karolína Lahučká na Deníku N popisuje aktuální politickou situaci v Turecku. 

„Uhlíková dividenda vyplácená z prostředků vybraných za zdanění emisí z fosilních paliv patří mezi přímé platby, a je tak sociálně spravedlivější než daňové úlevy. A zvyšovala by sympatie veřejnosti k evropským ekologickým opatřením,“ myslí si analytik Klimatýmu Jan Svoboda. Michaela Kožmínová zase upozorňuje, že bys se Evropa měla orientovat na klimaticky odolné zemědělství.

Hledá se PR MANAŽER/KA VÝZKUMNÝCH PROJEKTŮ NA ČÍNU

Hledá se PR manažer/ka do projektů MapInfluenCE a CHOICE (China Observers in Central and Eastern Europe), které se věnují vlivu Číny a dalších autoritářských režimů ve střední a východní Evropě. PR manažer/ka bude mít na starosti především prezentaci projektů navenek a budovaní vztahů s relevantními aktéry.