Možnosti Tchaj-wanu v kontextu obchodní války a asijského regionalismu
Profesor Hung-sah Su z Národní tchaj-wanské univerzity pohovoří o současné ekonomické a politické situaci ve východní Asii se zvláštním zřetelem na roli Tchaj-wanu a možnosti, které ostrov má v současném velmi nestabilním mezinárodním prostředí.
Tchaj-wan je součástí první generace tzv. Asijských tygrů s rychle rostoucí ekonomikou a stále technologicky náročnější výrobou. Navzdory stále ještě slušnému ekonomickému růstu je jeho další rozvoj stále náročnější. Co může Tchaj-wan dělat jak na lokální tak mezinárodní úrovni a proč je to důležité v regionálním kontextu?
Přednáška je součástí vzdělávacího programu ALYAS – AMO Lectures for Young Asia Scholars a je otevřená všem zájemcům o dění v současné Asii. Pracovním jazykem je angličtina, překlad nebude zajištěn. Budeme se na Vás těšit ve čtvrtek 7. listopadu od 18:00 ve Skautském institutu. Registrujte se prosím do 4. listopadu zde.
Co nám přinese brexit?
Rádi bychom Vás pozvali na další přednášku z cyklu ,,V obraze v každém věku”. Tentokrát na téma ’’Co nám přinese brexit?’ s analytikem Kryštofem Krulišem.
Suroviny za zbraně.
Rusko se vrací do AfrikyMinulý týden proběhl rusko-africký summit v Soči. Ten potvrzuje pragmatický obrat Kremlu. ,,Po zahájení protiruských sankcí se ruskou zahraničně politickou prioritou stala konfrontace se Západem, jejímž důsledkem je například vznik Euroasijské hospodářské unie, ruské angažmá v Sýrii nebo užší spolupráce s Afrikou,” píše ve svém článku pro Týdeník Respekt Vilém Řehák. |
Velká Británie směřuje k předčasným volbám
Velká Británie směřuje k předčasným volbámPředseda labouristické strany Jeremy Corbyn návrh podpořil. Po úterním hlasování je téměř jisté, že se volby budou konat již 12. prosince. ,,Předčasné volby by mohly přinést změnu počtu v parlamentu. Pro Borise Johnsonna by to znamenalo vytvoření konzervativní většiny,” řekl v rozhovoru pro ČT24 Ondřej Mocek.
Tento rok získal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení Ilham Tohti
Postavil sa na obranu občanských a lidských práv utlačované menšiny v Sin-ťiangu. ,,Rozhodně patřil mezi umírněné hlasy a usiloval se o mezietnický dialog. V roce 2014 ho však na základě vykonstruovaných obvinění ze separatismu odsoudili na doživotí. Jeho uvěznění předznamenalo posun v politice Pekingu směrem k masivní represi vůči Ujgurům, která dnes vrcholí až kulturní genocidou,” komentoval situaci pro .týždeň Filip Šebok. |
Více novinek najdete na webu, Twitteru nebo FB AMO. |