Aktuálně z Jednoho světa na školách

Měsíc filmu na školách

V listopadu proběhne již 17. ročník Měsíce filmu na školách, jehož tématem je Mladí proti komunismu. Zaměříme se na konkrétní příběhy mladých lidí, kteří vzdorovali komunistickému režimu.  
 
Připravili jsme pro Vás tři dokumentární filmy doplněné o vzdělávací materiály. Neznámí hrdinové: Ta krásná holka z vily nad řekou líčí dramatický osud politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Dokument Věřím, že více světla nebude potřeba nabízí jiný a nový pohled na čin Jana Palacha a Jana Zajíce. A film Postavení mimo hru seznámí studenty s tím, jak STB zasahovala vůči československým hokejistům v 50. letech. K jednotlivým dokumentárním filmům pro Vás připravujeme online debaty s historiky, pamětníky a dalšími zajímavými hosty. Neváhejte a registrujte se na stránkách JSNS.CZ.   

Aktuální semináře a kurzy pro vyučující

Hrou proti kyberšikaně – DigiStories: Nela

  • Místo, adresa: online
  • Termín: 4. 11. 2021 14:00 – 4. 11. 2021 17:00
  • Kapacita: 25
  • Cílová skupina: Vyučující
  • Cena: zdarma

Webinář Dezinformační dezinfekce

Kyberšikana, kybernetická agrese nebo třeba zkreslený pohled na realitu. Jaké další nástrahy na žáky v online prostoru číhají? Rozumíte jim? A víte, jak o nich se žáky mluvit poutavou formou? Nejen to se dozvíte na seminářích Rizika kyberprostoru, které proběhnou v Praze (9.11.), Brně (18.11.) a Ostravě (19.11.).

Webinář V digitálním světě

Webinář je zaměřený na výzvy, se kterými se žáci konfrontují od počátku svého pobytu v online světě – bezpečí na internetu, sociální sítě a lajky, online hry, hesla, kyberšikana, ověřování informací. Je určený zejména pro ty, kteří chtějí s mediálním vzděláváním začít, nebo hledají nové atraktivní a zábavné materiály pro výuku.

Česká televize zve pedagogy na akreditované semináře o mediální výchově

Jakým způsobem se proměňuje mediální krajina v tuzemsku? Jak efektivně představovat mediální témata ve školách? Z jakých konkrétních zdrojů lze při výuce čerpat? Tyto i Vaše konkrétní otázky zodpovědí osobnosti televizní žurnalistiky, odborníci na média a analytici při letošních podzimních seminářích, které proběhnou v České televizi v Praze. Přijeďte i Vy!

Česká televize již pátým rokem zdarma pořádá semináře pro pedagogy základních a středních škol zaměřené na mediální gramotnost, výchovu a posilování kritického přístupu k audiovizuálním obsahům. Od roku 2018 jsou semináře navíc akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, což potvrzuje jejich kvalitu i přínos v praxi.

Letos si můžete vybrat ze dvou obsahově různých seminářů a načerpat inspiraci do výuky.

11. 11. 2021 Mediální výchova I: Jak vznikají zprávy
24. 11. 2021 Mediální výchova II: Fake news a bezpečné chování v online prostoru

Více informací na webu ČT.

Výsledky Studentských voleb

Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se konaly 20. a 21. září 2021.  Volit mohli studenti přihlášených středních škol starší 15 let. Podívejte se na volební výsledky.

Platný hlas odevzdalo celkem 40 899 středoškoláků a my máme radost, že jsme spolu s Vámi podpořili aktivní, zodpovědné a sebevědomé občanství budoucích prvovoličů. Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice Piráti a Starostové (30,4 %), za ní následovala koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (29,4 %), na třetím místě se umístilo hnutí ANO 2011 (8,5 %) a na čtvrtém místě Strana zelených (7,1 %). Pouze tyto čtyři subjekty získaly více než 5 % hlasů. Veškeré další informace ke Studentským volbám a výsledkům z předešlých let naleznete na stránkách JSNS.CZ.