Aktuálně z EUROPEA: analýzy, policy papery komentáře, podcasty, diskuse.

EUROPEUM publikovalo nový policy paper s titulem Slabiny zahraniční a obranné politiky EU: úsilí stát se efektivním globálním hráčem. Adrian Blazquez se v něm zaměřuje na problematiku jednohlasného a většinového hlasování, mezinárodních závazků a společné strategické kultury EU.

Danielle Piatkiewicz a Miroslava Pisklová z Institutu EUROPEUM v rámci letošního Transatlantic Policy Forum (TAPF) publikovaly paper Postpandemická budoucnost transatlantických vztahů – čas přestavby, nebo opravy? analyzující budoucnost vztahu EU-USA ve světle nových geopolitických výzev a odlišných přístupů k následkům pandemie. Autorky v textu zdůrazňují nutnost zachovat multilaterální charakter transatlantické spolupráce, např. ve formě organizace NATO či projektu PESCO.

Výzkumníci Europea se věnovali rovněž tématu Běloruska: Martin Vokálek komentoval pro Rádio Z tamější situaci: diskutoval inauguraci prezidenta Lukašenka a legitimitu výsledků srpnových voleb či setkání opoziční představitelky Cichanouské s německou kancléřkou Merkelovou. Téma Běloruska komentoval rovněž Žiga Faktor, který poskytnul rozhovor ČT24, kde mluvil mj. o rozhodnutí EU nezařadit prezidenta Lukašenka na sankční seznam.

V dalších mediálních výstupech se objevila např. naše výzkumnice Kateřina Davidová, která v článku pro Info.cz přiblížila klimatický plán Evropské komise. Vít Havelka se v článku pro Seznamzpravy.cz vyjádřil k novému azylovému systému EU a v článku pro Info.cz komentoval přístup České republiky k čerpání peněz ze záchranného balíčku EU. Na Info.cz publikovala svůj článek rovněž výzkumnice Jana Juzová, ve kterém se zabývala vývojem ve státech ucházejících se o členství v EU.

EUROPEUM v rámci série debat EU± dne 14. října uspořádalo rovněž debatu s názvem „EU± // Nový pakt o migraci a azylu“. Další z debat ze série Café Evropa nese název Brexit – Jak vypadá budoucnost vztahů s Velkou Británií?.

V podcastu Talking Europe(um) s názvem „Dialog mezi Kosovem a Srbskem: Našel Západ společnou řeč?“ výzkumnice Jana Juzová spolu s Janinou Hřebíčkovou z Ministerstva zahraničních věcí v něm mluví o současném vztahu mezi Bělehradem a Prištinou.