Aktuálně z AMO

Evropská unie v roce 2021

Jaké hlavní problémy a témata přinesl Evopské unii rok 2021? Analytička Vendula Kazlauskas je shrnula do přehledné analýzy pro Hospodářské noviny.

  • Evropská unie a pandemie COVID-19
  •  Klimatická konference COP26
  • Rusko x Čína x USA a Evropa
  • České předsednictví Radě EU v druhé polovině roku 2022

Hony na čarodejnice nám znemožňují identifikovat reálné hrozby z Ruska

Poslechněte si analytičku Terezu Souškovou v podcastu Týdeník Respekt, kde se vyjadřuje k potenciálnímu válečnému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Současnou situaci zasazuje do širšího geopolitického kontextu a mimo jiné popisuje, jak Rusko vnímá region Střední a Východní Evropy a proč mu málo rozumíme.

Republikáni jsou pořád stranou Trumpa. V dalších volbách bych na něj vsadil, říká analytik Petr Boháček

Dočkáme se v roce 2024 dalšího prezidentského souboje mezi Joe Bidenem a Donaldem Trumpem? Podle analytika Petra Boháčka existuje reálná šance, že oba kandidáti budou znovu kandidovat a zároveň se domnívá, že Donald Trump má reálnou šanci se po čtyřleté pauze znovu stát americkým prezidentem. Přečtěte si komentář pro CNN Prima NEWS, kde se dozvíte mimo jiné to, v jaké kondici je momentálně republikánská strana nebo jaké procento Američanů se stále domnívá, že minulé prezidentské volby byly podvrh.

Česká vláda může v klimatu najít ztracenou mezinárodní prestiž

Klimatická konference #COP29 v roce 2024 v Ústeckém kraji, Ostravě nebo jiném z českých uhelných regionů? Podle analytika Tomáše Jungwirtha na Hospodářské noviny je to jedna z cest jak napravit pošramocenou reputaci Česka v EU. Hlavním úkolem nové vlády ale bude zvládnout předsednictví EU v druhém pololetí letošního roku, během kterého se bude vyjednávat i podoba evropského klimatického balíčku.

Aliance vedená Ruskem rozhodla, že do Kazachstánu vyšle mírové jednotky

Proč se demonstruje v Kazachstánu den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily a na některých místech vzrostly dokonce ještě víc? Situaci komentuje naše expertka Anna Jordanová pro Aktuálně.cz: „Lidé pocítili okamžitý dopad cen, protože zvlášť na západě země se bez auta nikam nedostanete. Ačkoliv se jedná o relativně bohatý region v oblasti ropných polí, na místě chybí základní infrastruktura a do oblasti se musí všechno dovážet, včetně jídla a vody.“

Analytik Pavel Havlíček o vyhrocené situaci na hranicích Ruska

Představitelé Severoatlantické aliance a Ruska se ve středu sešli, aby se pokusili překlenout neshody týkající se budoucnosti Ukrajiny. Zatímco Rusko chce především zabránit rozšiřování NATO na východ, Aliance odmítá ve věci možného členství Ukrajiny dělat kompromisy. To vše navíc v době nepokojů v Kazachstánu, na jejichž potlačení se Rusko velkou měrou podílí. Jaké jsem cíle Vladimira Putina nyní? Nejen o tom hovořil v rozhovoru pro Epicentrum analytik Pavel Havlíček.

Jak na současné ruské historické narativy: zkušenosti z Česka a Polska

Jednou z výzev, které ve vztahu k Rusku čelí Evropa, je zneužívání a politizace historických témat k šíření propagandy, vlivu a vyvolávání konfliktů, což nedávno pocítila i Česká republika. K těmto účelům slouží především mýtus velké vlastenecké války a obecně historie druhé světové války a Sovětského svazu. Policy paper Pavla Havlíčka a Michala Lebdušky analyzuje, jak Česko a Polsko pracují s historickými tématy, zkušenosti obou zemí s Ruskem a ruský přístup k historii. V závěru přináší doporučení, jak těmto hrozbám čelit, kde existuje prostor pro vzájemnou spolupráci a čeho se naopak vyvarovat.

Mediální výstupy z mezinárodní konference „Česko, Polsko a současné ruské historické narativy: staré problémy, nové společné příležitosti“

Před měsícem jsme ve spolupráci s Česko-polským fórem Ministerstvo zahraničních věcí České republiky uspořádali mezinárodní konferenci „Česko, Polsko a současné ruské historické narativy: staré problémy, nové společné příležitosti“. V souvislosti s tím vyšlo hned několik článků, které na téma konference navazují. Přinášíme Vám shrnutí těchto mediálních výstupů.

The Czech–Polish positions on the Eastern Partnership: In search of new synergies

Evropská politika Východního partnerství dnes čelí celé řadě problémů, zejména pokud jde o její udržení jako rozumné a dostatečně ambiciózní cesty k přiblížení zemí východní Evropy a jižního Kavkazu k EU. Právě ta má přitom pomoci šestici zemí regionu východní Evropy posílit jejich suverenitu a územní celistvost, které jsou dlouhodobě zpochybňovány ze strany Ruské federace. Policy paper na téma česko-polských synergií ve východní Evropě se zabývá vývojem v regionu východní Evropy a rolí, kterou hraje EU, zejména Česko a Polsko. Dále následuje kritická analýza působení třetích stran, včetně Ruska, Číny a Turecka, ale také reakce Polska i Česka na ně. Pátá část je věnována návrhům příležitostí a budoucích synergií v česko-polské východní politice. Závěrečná část pak shrnuje společné rysy a prostor pro efektivnější spolupráci a synergie.

Pozvánka: AMO Talks o vztahu Číny k olympijským hrám

Po únorových zimních olympijských hrách se Peking stane prvním městem na světě, které pořádalo letní i zimní olympiádu. Blížící se zahájení ale plní titulky novin hlavně diplomatickým bojkotem olympiády některými státy, porušováním lidských práv v Číně, zmizením slavné tenistky nebo pandemickými opatřeními. O tom, jak do přípravy olympiády zasahuje dění v mezinárodních vztazích nebo co si od ní Čína slibuje, bude mluvit analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Filip Šebok při další diskuzi z cyklu “AMO Talks”.

Bezpečnostní večer: Napětí na ukrajinsko-ruských hranicích

Portál Security Outlines pro Vás ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky připravili další Bezpečnostní večer. Útok v Donbasu, napětí na rusko-ukrajinských hranicích. Rusko své jednání interpretuje jako ochranu hranic pomocí „běžných“ manévrů a cvičení, zatímco Ukrajina spolu se západem upozorňuje na možnou invazi. Jak pravděpodobný je ruský útok? Jaký vliv měly jednání mezi USA a Ruskem a kam mohou směrovat? Tyto a další dotazy na Bezpečnostním večeři zodpoví Pavel Havlíček ve středu 26. ledna v 18:00 hodin v živém vysílání na Facebooku