Aktuálně z AMO

Koaliční smlouva přináší v zahraniční politice kontinuitu, změny i mlčení

Přečtěte si nejnovější článek Víta Dostála pro Deník Referendum, ve kterém analyzuje, jakým směrem by se česká zahraniční politika měla, mohla a bude ubírat po nástupu nové vlády v čele s Petrem Fialou. „Přes signalizovanou diskontinuitu můžeme z koaliční smlouvy vyčíst, že zahraničněpolitické směřování se oproti současnému trendu diametrálně nezmění. Zveřejněné plány nové vlády ale také přinášejí několik zajímavých příslibů.“

Může online participace zmírnit dezinformovanost a polarizaci společnosti?

Na tuto otázku hledá odpověď studie STEM ve spolupráci s AMO. Uspořádali jsme dva experimenty, v rámci kterých byly osloveny skupiny “šiřitelů” mis- a dezinformací. Poté byli vyzváni, aby napsali svůj návrh na řešení kontroverzních témat. První experiment se týkal evropské klimatické politiky, druhý migrační politiky. Celkem se průzkumu zúčastnilo 130 osob, z toho 52 dokončilo jeden ze dvou experimentů buď v experimentální skupině, nebo v kontrolní skupině. K čemu studie došla? Shrnutí si přečtěte na webových stránkách STEM.

Migranti na polsko-běloruských hranicích Putinovi vyhovují, říká analytik

V oblasti polsko-běloruské hranice jsou podle odhadů světových médií v současné době 3 až 4 tisíce běženců převážně z Blízkého východu a Afghánistánu. Pohybují se de facto na území nikoho, protože běloruské bezpečnostní složky je doprovodily k polské hranici a ty polské je odmítají pustit dál. Nemohou tedy tam ani zpátky. Poslechněte si Blesk podcast s Pavlem Havlíčkem, který zodpovídal všechny vaše otázky o této problematice. A pokud raději čtete, na Seznam Zprávy vyšel vyčerpávající rozhovor s naším analytikem.

COP26 pohledem Romany Březovské v českých médiích

První dva týdny v listopadu jsme spolu s vámi sledovali dění na klimatickém summitu ve skotském Glasgow, takzvaném COP26, a to hlavně očima naší analytičky Romany Brezovské. V posledních dnech jste mohli narazit na několik jejích komentářů a článků v médiích, nabízíme vám jejich souhrn, díky kterému si můžete udělat vlastní obrázek o nejnovějších událostech v klimatické diplomacii.

Likvidace sdružení Memorial je likvidací ruské paměti a ochrany lidských práv

Ruský Nejvyšší soud v tomto týdnu rozhodoval, jestli zlikviduje nejstarší lidskoprávní organizaci v Rusku – Mezinárodní Memorial, který se ruský režim Vladimira Putina dlouhodobě snaží zničit pro jeho kvalitní práci na historické paměti a také otázkách lidských práv a mezinárodní spolupráce, za kterou se organizace vždy bila. Nakonec se to ale nestalo a celý případ byl díky kvalitní obhajobě, ale také mezinárodnímu tlaku odročen na 14. 12. 2021. S kolegy z Memorial Česká republika, Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, Paměť národa jsme v této souvislosti v AMO spoluiniciovali občanskou petici na podporu hnutí Memorial, kterou můžete podepsat i Vy. Více si o celé situaci můžete přečíst v novém interview pro Hlídací Pes.

Pozvánka: Time for the EU-Taiwan Bilateral Investment Agreement

Přestože Evropská komise již uzavřela obchodní dohody s řadou partnerů z východní Asie, Taiwan na svou příležitost stále čeká. Je nyní ten správný čas k zahájení dialogu s Taiwanem o hlubší obchodní spolupráci? Asociace pro mezinárodní otázky připravila dopadovou studii obchodní dohody mezi EU a Taiwanem na českou ekonomiku a její výsledky představí v online diskuzi 10. 12. od 10:00. Registrujte se prosím přes tento odkaz

Právě probíhá fundraisingová kampaň pro Databázi expertek, podpořte nás prosím na Darujme.cz!

Díky vám a Vašim finančním příspěvkům vybudovalo AMO Databázi expertek v oblasti zahraniční politiky. Ta právě letos na podzim slaví své první narozeniny a vy ji můžete kdykoliv bezplatně využít pro získání kontaktu na vybrané expertky do svého rozhovoru, článku, panelu či odborné debaty na www.databaze-expertek.amo.cz. Pomozte nám Databázi dále budovat a dostat více žen do debat o zahraniční politice.