Agora CE: Novinky ze světa participativního rozpočtování

Mapa participativních rozpočtů a data za rok 2020

Chcete vědět, která města v České republice už mají participativní rozpočet? Kolik do něj v minulém roce vložili prostředků a jaké jsou odezvy ze strany občanů?  Zajímá Vás, jak si na tom stojí zrovna Váš participativní rozpočet v porovnání s ostatními? Rok se s rokem sešel a my Vám opět přinášíme přehled nejdůležitějších údajů za rok 2020 společně s aktualizovanou mapou měst a obcí, kde participativní rozpočet proběhl.

Kraje mohou pomoci obcím: Středočeši ukazují cestu

Zastupitelstvo Středočeského kraje rozhodlo na konci ledna, že místo dalšího ročníku centralizovaného participativního rozpočtu kraje podpoří raději rozjezd rozpočtování v obcích a městech. Jednotlivým municipalitám, konkrétně těm, které dosud participativní rozpočtování nepoužívaly, se tak otevírá možnost zažádat si o dar 50 000 Kč. Z něj pak mohou buď rozjet systém pro spolurozhodování občanů o tom, nebo přímo financovat realizaci vybraných projektů. Více informací naleznete zde. Agora CE jako organizace, která celý koncept participativního rozpočtu do ČR přinesla, tak může dalším obcím a městům nabídnout, aby využily našeho know-how.

Letos více online?

Covidová pandemie nám všem změnila život a nutí nás mnohem více pracovat online. Ať už se nám letos od léta podaří setkávat se zase více osobně či ne (a my doufáme, že ano), participativní rozpočet z velké části závisí na dobré webové platformě. Po několika letech zkušeností jsme vyladili webovou šablonu pro města. Dali jsme si práci s řadou vychytávek a funkcionalit běžících v pozadí, které ocení zejména koordinátoři spolupracující na kontrole realizovatelnosti s úředníky. Občané pak ocení přehlednost výsledků a realizace předchozích ročníků. Celý web si můžete projít na tomto odkazu. Líbí se Vám? Pomůžeme Vám ho naklonovat.

Nabízíme mimo jiné:
  • Metodické materiály vedení participativního rozpočtu ke stažení
  • Komplexní asistenci obcím a dílčí konzultace ohledně zavádění participativního rozpočtu a také konzultace pro již probíhající projekty
  • Informační servis o novinkách ohledně participativního rozpočtu

Ozvěte se nám!