Agora CE: Novinky ze světa participativního rozpočtování

Mapa participativních rozpočtů a data za rok 2020

Chcete vědět, která města v České republice už mají participativní rozpočet? Kolik do něj v minulém roce vložili prostředků a jaké jsou odezvy ze strany občanů?  Zajímá Vás, jak si na tom stojí zrovna Váš participativní rozpočet v porovnání s ostatními? Rok se s rokem sešel a my Vám opět přinášíme přehled nejdůležitějších údajů za rok 2020 společně s aktualizovanou mapou měst a obcí, kde participativní rozpočet proběhl.

Kraje mohou pomoci obcím: Středočeši ukazují cestu

Zastupitelstvo Středočeského kraje rozhodlo na konci ledna, že místo dalšího ročníku centralizovaného participativního rozpočtu kraje podpoří raději rozjezd rozpočtování v obcích a městech. Jednotlivým municipalitám, konkrétně těm, které dosud participativní rozpočtování nepoužívaly, se tak otevírá možnost zažádat si o dar 50 000 Kč. Z něj pak mohou buď rozjet systém pro spolurozhodování občanů o tom, nebo přímo financovat realizaci vybraných projektů. Více informací naleznete zde. Agora CE jako organizace, která celý koncept participativního rozpočtu do ČR přinesla, tak může dalším obcím a městům nabídnout, aby využily našeho know-how.

Letos více online?

Covidová pandemie nám všem změnila život a nutí nás mnohem více pracovat online. Ať už se nám letos od léta podaří setkávat se zase více osobně či ne (a my doufáme, že ano), participativní rozpočet z velké části závisí na dobré webové platformě. Po několika letech zkušeností jsme vyladili webovou šablonu pro města. Dali jsme si práci s řadou vychytávek a funkcionalit běžících v pozadí, které ocení zejména koordinátoři spolupracující na kontrole realizovatelnosti s úředníky. Občané pak ocení přehlednost výsledků a realizace předchozích ročníků. Celý web si můžete projít na tomto odkazu. Líbí se Vám? Pomůžeme Vám ho naklonovat.

Chcete také realizovat participativní rozpočet, ale nejste si jisti, jak začít? Využijte našich služeb!
Nabízíme mimo jiné:
  • Metodické materiály vedení participativního rozpočtu ke stažení
  • Komplexní asistenci obcím a dílčí konzultace ohledně zavádění participativního rozpočtu a také konzultace pro již probíhající projekty
  • Informační servis o novinkách ohledně participativního rozpočtu

Ozvěte se nám!