16. konference Forum 2000 se zaměří na vztah mezi demokracií a médii


Ve dnech 21. až 23. října 2012 proběhne v Praze 16. výroční konference Forum 2000. Na přání prezidenta Václava Havla se zaměří na vztah mezi demokracií a médii. Konference se bude věnovat také odkazu Václava Havla v oblasti demokracie a lidských práv a možnostem jeho dalšího rozvíjení.

Václava Havla velmi zajímala role nových médií v průběhu nedávných změn v arabském světě, zaujal ho také zásadní vliv, který mají nová média v nedemokratických zemích, i význam internetu při odhalování krutostí a nespravedlností. Pozornost chtěl věnovat také vývoji vztahu mezi médii a společností v demokratických zemích, vlivu technologického rozvoje na odpovědnost a spolehlivost médií a vzájemné závislosti mezi podnikáním, ekonomikou a médii.

Na konferenci byly pozvány desítky významných světových osobností, zejména politiků, akademiků, zástupců médií a občanské společnosti, podnikatelů a náboženských představitelů. Svou účast již potvrdili například sociolog Zygmunt Bauman, bývalý australský ministr zahraničních věcí Gareth Evans, bývalý místopředseda vlády a čelný představitel opozice v Malajsii Anwar Ibrahim, zakladatel a šéfredaktor týdeníku India Today Aroon Purie, filozof a politolog Roger Scruton, tvůrce dokumentárních filmů z Egypta Abu Bakr Shawky, předseda CERGE-EI Jan Švejnar a ruský ekonom a politik Grigorij Javlinskij.

Konference je tradičně otevřená pro veřejnost a velká část jednání bude vysílána v přímém přenose na webových stránkách Fora 2000 na www.forum2000.cz. Pro účast na většině diskusí je nezbytné se předem zaregistrovat. Registrace pozorovatelů bude zahájena 1. srpna 2012.

Nadace Forum 2000 nabízí také možnost zúčastnit se konference v roli pozorovatele „premium observer“, finančně podpořit aktivity nadace a získat výjimečnou příležitost setkat se a navázat kontakty se světovými osobnostmi, které na letošní konferenci vystoupí.

Aktuální informace o konferenci naleznete na webových stránkách konference a sledovat je můžete také na Facebooku a Twitteru.