Týden v evropské politice

Týden v evropské politice (29. 5. – 4. 6. 2017)

Událost týdne:
3. června došlo k teroristickému útoku v centru Londýna, když trojice mužů najela dodávkou do lidí na mostě vedoucím přes Temži a následně zaútočila noži ve čtvrti Borough Market. Útok si vyžádal sedm obětí a desítky zraněných. Policie následně útočníky zastřelila. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové stojí za atentátem islámský radikalismus. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Čin odsoudilo mnoho světových státníků. K atentátu došlo jen dva týdny po sebevražedném útoku na koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru.

29. května informovala agentura ČTK, že podle amerických médií nepovažuje německá kancléřka Angela Merkelová amerického prezidenta Donalda Trumpa, potažmo USA, za důvěryhodného partnera pro Evropu. Média to vyvozují z projevu Merkelové z předcházejícího dne v Mnichově, v němž uvedla, že Evropa se již nesmí nadále spoléhat pouze na ostatní. Kancléřčin mluvčí Steffen Seibert v reakci ujistil, že Merkelová pokračuje v hluboké podpoře transatlantického partnerství.

1. června se uskutečnila asi hodinová diskuze pléna Evropského parlamentu týkající se hrozby možného zneužití médií v ČR. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která zastupovala Evropskou komisi, závěrem uvedla, že demokratické uspořádání ČR není systematicky ohroženo.

1. června informoval zástupce polského generálního prokurátora Marek Pasionek, že v rámci nového vyšetřování smolenské letecké katastrofy byly v rakvi bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského objeveny části dvou dalších těl. I v rakvích dalších obětí se během exhumací našly části těl jiných obětí či byly odhaleny záměny těl. Výsledky vyšetřování, které by mohly poskytnout odpověď na otázku, zda za pádem letadla stál atentát, se očekávají.

2. června uvedl šéf Evropské rady Donald Tusk po summitu EU a Číny, že EU a Čína zintenzivní spolupráci v rámci ochrany ovzduší. Dodal, že Unie i Čína považují rozhodnutí USA odstoupit od pařížské klimatické dohody za velkou chybu. 2. června informovala agentura ČTK, že maďarský premiér Viktor Orbán chce zpřísnit kontrolu nevládních organizací, které jsou financovány z ciziny. Nelíbí se mu zejména fungování organizací financovaných americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, které je dle něj „ mafiánské“ . Reagoval tak na Sorosovo prohlášení, že Orbán vytvořil v Maďarsku mafiánský stát.

2. června byl zveřejněn průzkum agentury Ipsos MORI, podle nějž ztrácí britští konzervativci před blížícími se parlamentními volbami další preference a nad labouristy vedou jen o 5 % .

2. června schválil německý Spolkový sněm zrušení trestného činu hanobení zahraničního majestátu. Právě tohoto ustanovení využil loni turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, když zažaloval satirika Jana Böhmermanna kvůli posměšné básni.

4. června se uskutečnil charitativní koncert americké zpěvačky Ariany Grandeové v britském Manchesteru, na němž se sešlo více než 50 tisíc lidí, aby vyjádřili podporu obětem a pozůstalým po obětech nedávného sebevražedného teroristického útoku, ke kterému došlo právě na koncertě Grandeové.

Telegraficky:
Dne 1. června informovala ruská média, že vyšetřování ruského ministerstva obrany došlo k závěru, že letadlo s pěveckým sborem Alexandrovci se na konci loňského roku zřítilo u Soči v důsledku chyby pilota, který měl po startu ztratit orientaci. – Dne 2. června prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu, že NATO by mělo spolupracovat s Ruskem v rámci boje proti terorismu, jinak bude počet teroristických útoků i nadále narůstat.