Novinky z AMO

Praze Bruselu proběhly prezentace výsledků mezinárodního projektu Trendy visegrádských evropských politik, který zkoumá postoje zemí V4 k budoucnosti EU na základě postojů evropský politických elit zemí V4.  Vít Dostál a Zsuzsanna Végh publikovali blog, ve kterém se zabývají například výsledky výzkumu, které se týkají budoucnosti EU a migrační a azylové otázky. Kompletní data a jejich vizualizace najdete na webu. Projekt byl realizován díky podpoře Konrad Adenauer Stiftung a Wilfried Martens Centre for European Studies.

Může být rozvojová politika součástí řešení migrační krize? To je ústřední otázka nového briefing paperu Zory Hesové (AMO) Lucie Mackové (UPOL), který se snaží definovat a krátce popsat základní fakta, termíny a dilemata spojená s tímto postojem k rozvojové spolupráci. Briefing paper byl vypracován díky laskavé podpoře pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung.

Vít Dostál ve studiu ČT24 hodnotí zahraniční politiku končící vlády Bohuslava Sobotky. Zmiňuje například, že často diskutované zlepšování vztahů s Čínou není produktem pouze končící vlády, ale v určitých formách se objevovalo už u vlád předchozích, ač během posledních 4 let došlo k jeho prohloubení.

Podle aktuálních průzkumů by pokračování tzv. velké koalice podporovalo přibližně 40 % Němců. Vedení SPD i CDU její pokračování po krachu předchozích snah o vytvoření tzv. jamajské koalice připouštějí, protože se chtějí vyhnout předčasným volbám. Zuzana Lizcová říká, že šance na pokračování koalice zde je zejména proto, že strana kancléřky Merkelové momentálně nemá jinou šanci na vytvoření většinové vlády, než právě s SPD.

„Míra pozornosti věnovaná Rusku jakožto potenciálně perspektivnímu ekonomickému partnerovi neodpovídá jeho současné síle a postavení na mezinárodní scéně,“ píše v novém policy paperu Alžběta Chmelařová Ten se snaží zhodnotit reálný přínos česko-ruské obchodní a politické spolupráce a na tomto základě přispět k posunu české politické debaty ohledně Ruska. Text vyšel díky podpoře Nadace Open Society Fund Praha.

Přijměte pozvání na mezinárodní konferenci The Future of EU’s Eastern Neighbourhood: Political and Security Update. Ta se koná v pondělí 11. 12. od 10:30 v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha). Na konferenci vystoupí mimo jiné Michael Carpenter (Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement), Václav Hampl (Senát PČR), Miriam Lexmann (EU Office of International Republican Institute), Tomáš Pojar (CEVRO Institut), Dmytro Shulga (International Renaissance Foundation) a Emily Tamkin (Foreign Policy). Registrovat se můžete zde.