Novinky z AMO

Do našeho týmu hledáme na plný úvazek kolegu či kolegyni, který bude chtít v AMO rozvíjet své odborné téma, ale není mu cizí ani projektové řízení a organizace akcí.Máme zájem navázat dlouhodobou spolupráci s někým, kdo si vezme za své posunout AMO spolu s námi zase o kousek dál. Co požadujeme a nabízíme, najdete v našem inzerátu. Deadline pro zájemce je 8. září 2017.

Dále hledáme také stážistu či stážistku pro období září – prosinec 2017.  Náplní stáže bude pomoc při přípravě a organizaci pracovních setkání a veřejných diskuzí, spolupráce na realizaci výzkumných projektů, výpomoc s administrativní činností a spolupráce na propagaci AMO. Zájemci mohou posílat své strukturované CV do 17. srpna 2017. Více informací najdete na webu.
 
Polsko si prochází turbulentním obdobím. Po podřízení si ústavního soudu, změnách ve státní službě a ovládnutí veřejnoprávních médií usiluje polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost o ovládnutí soudnictví. To vyvolalo nejen masové protesty, ale nastínilo i rozpory mezi Polskem a EU. Šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tuskse obává i možnosti „polexitu”, tedy odchodu Polska z EU. Téma průběžně sleduje a komentuje Vít Dostál, jehož aktuální výstupy najdete na našem webu. Jeho názor na možné zrcadlení polské situace v českém prostředí vyšel i na blogu Aktualne.cz.
 
Summit zemí ASEAN na Filipínách znovu nastolil otázku ostrovů v Jihočínském mořiAlice Rezková upozorňuje, že výsledná předpokládaná dohoda nemá reálně prakticky žádný obsah. Od roku 2002 je k dispozici nezávazný set pravidel a ASEANse snaží, aby byla přijata pravidla závazná. Nicméně proti tomuto kroku brojí Čína, jež je také na summitu přítomná, která i nezávazná pravidla mnohokrát porušila.
Tomáš Jungwirth vydal nový komentář k migrační situaci. V něm mimo jiné píše, že migrace ovládla celou společnou unijní zahraniční politiku, a to často způsobem založeným na mylných předpokladech či nesplnitelných přáních, jak se ukazuje například na rozvojové spolupráci. Upozorňuje také na to, že v současné diskuzi téměř nezaznívá klíčová otázka, zda jsou politický kapitál i finanční prostředky investované do omezování migrace úměrné dosaženým výsledkům.

AMO uspořádala pro vysokoškolské studenty z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa letní školu, v rámci které si mohli účastníci vyzkoušet simulaci jednání Visegrádské skupiny. Jejím cílem bylo také nabídnout studentům unikátní možnost vhlédnout do zahraničních politik jednotlivých států a dozvědět se více o zahraniční politice ve střední Evropě. V rámci doprovodného programu letní školy měli studenti možnost zúčastnit se novinářské debaty o relevanci Visegrádské skupiny v dnešním světě. Více informací si můžete přečíst zdeFotogalerii z letní školy najdete na Facebooku, kde je i videozáznam debaty. Projekt byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Česko-polského fóra.