Novinky z AMO

Rádi bychom Vás pozvali na veřejnou debatu o nejnovějším vývoji transatlantických vztahů a o pozici, kterou by měla ve vypjaté atmosféře zaujmout Česká republika. Debata se koná v úterý 6. 6. od 18 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha). Debatovat bude poslanec Ivan Gabal, Michal Kořan z Aspen Insitute Central Europe a náměstek ministra obrany Jakub Landovský (bude potvrzeno). Akci moderuje Vlaďka Votavová. Na debatu je možné se registrovat zde. Novinky o události můžete sledovat i na Facebooku.

V Bruselu se konal summit NATO a leaderů G7. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem komentátoři začali prorokovat, že vztahy mezi Evropou a Spojenými státy nebudou, co bývaly. Petr Boháček tvrdí, že prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové po bruselském summitu tyto obavy jen posílilo, stejně tak oznámení Donalda Trumpa, že stahuje spoluúčast USA na Pařížské dohodě týkající klimatických změn.

V červenci 2017 proběhne pod hlavičkou Pražského studentského summitu simulace jednání zemí Visegradu a Německa. Přihlásit se do projektu s mezinárodní účastí může každý student střední nebo vysoké školy starší 18 let. Sledujte událost na Facebooku.

Manchester už před 20 lety zažil teroristický útok, který srovnal se zemí část jeho centra. Tehdy se nejednalo o útok radikálních islamistů, ale ozbrojenců Irské republikánské armády. V jednom se však od pondělního atentátu zásadně lišil – nikdo při něm totiž nezemřel, přestože šlo o mnohem mohutnější detonaci, píše Kryštof Kruliš.

České úřady chtějí dostat z Krymského poloostrova trestně stíhaného Čecha. Dostaly se tak ovšem do patové situace: ČR oficiálně neuznává anexi Krymu a považuje ho za ukrajinský, ovšem žádost o vydání musely adresovat Rusku. Potvrdila tím Praha, že nepřímo uznává anexi Krymu? Přečtěte si krátké vyjádření Alžběty Chmelařové.