Analýzy a publikace

 • HRDN “Do’s and Don’ts” for the EP on HRDs – The European Parliament is a great ally of human rights defenders worldwide, with many individual cases mentioned in the monthly urgency resolutions, and declarations by individual MEPs or Chairs. But can the EP do more in its public diplomacy on HRDs? Read more in HRDN’s paper on “Do’s and Don’ts for the EP on HRDs.
 • Rethinking V4’s Eurozone Dilemmas after the UK Referendum – V čem se liší postoje zemí V4 k tématům, která aktuálně řeší eurozóna? S jakými problémy se musí potýkat a jak je chtějí řešit? Co se změní očekávaným odchodem Velké Británie – největší unijní ekonomiky, která nepoužívá společnou evropskou měnu? Pět autorů ze zemí Visegrádské skupiny shrnuje postoje svých států v novém policy paperu. Vysvětlují specifika pozic jejich zemí a popisují možný budoucí vývoj. (AMO)
 • Česká zahraniční politika vůči Číně: Možnosti, priority a rizika – Autoři v policy paperu (AMO) uvádějí česko-čínské vztahy do kontextu a podrobně rozebírají různé aspekty české zahraniční politiky vůči Číně. Věnují se například ekonomice nebo lidským právům a uvádějí konkrétní kroky a doporučení.
 • Assessing EU development cooperation: from infancy to maturity? – V nové publikaci ze série BRUSSELS MONITOR se Eva Křížková (EUROPEUM) zaměřuje na proměny politiky rozvojové spolupráce Evropské unie.
 • Vytváření finanční unie: Stane se eurozóna atraktivní pro další členy? – Kryštof Kruliš (AMO) ve svém briefing paperu popisuje nadstavbové pilíře bankovní unie eurozóny, které jsou aktuálně v plánu, a shrnuje postoj České republiky.
 • Minský proces v zapomnění? Bezpečnostní situace na Ukrajině na konci léta – Pavel Havlíček (AMO) ve svém briefing paperu shrnuje současnou situaci Ukrajiny. Věnuje se událostem od letošního června, kdy čelily ukrajinské jednotky zvýšenému tlaku ze strany Ruska, popisuje incident na Krymu z léta a navazuje vysvětlením, jak dopadl zářijový pokus o dohodnutí příměří. V závěru rozebírá funkčnost dohod z Minsku a varianty nových i starých řešení.
 • The EU Emissions Trading System: Time for a radical overhaul?Kateřina Davidová a Christian Kvorning Lassen se ve svém nejnovějším policy paperu věnují analýze systému EU pro obchodování s emisemi a navrhují řadu doporučení s ohledem na jeho současnou revizi.
 • Dopad místních referend na politickou angažovanost v českých obcích v letech 2002-12 – Tomáš Dvořák, Jan Zouhar a Jakub Novák (EUROPEUM) přináší ve své analýze výsledky unikátního výzkumu, který poprvé v českém kontextu zjišťoval, jaký má přímá demokracie v České Republice na lokální úrovni vliv na další politickou angažovanost občanů.
 • Česká republika a eurozóna v době po Brexitu – Kryštof Kruliš (AMO) ve svém briefing paperu shrnuje aktuální situaci České republiky ve vztahu k eurozóně i s přihlédnutím k výsledkům britského referenda o setrvání v Unii. Věnuje se vztahu zemí eurozóny a ostatních členů EU a zda je v této oblasti potřeba situaci reformovat i tomu, jaká je šance, že k reformě dojde.
 • Agenda zlepšování právní úpravy EU: diskutovaná politika z perspektivy Střední Evropy – Policy paper Zuzany Pickové (EUROPEUM) zkoumá současný stav agendy zlepšování právní úpravy (BRA) předkládané Evropskou komisí a vyzdvihuje její klíčové prvky, přidávajíc pohled zemí Visegrádské skupiny na agendu a navrhujíc několik doporučení.
 • The European Answer to the Eurasian Challenge for Eastern Europe -Mezinárodní studie s názvem “The European Answer to the Eurasian Challenge for Eastern Europe” byla vydaná nadací Charta 97 za podpory Mezinárodního visegrádského fondu. Projektová manažerka EUROPEUM, Nelly Tomčíková, do ní přispěla článkem týkajícím se vzájemných vztahů EU s Ukrajinou.
 • More Effective EU Democracy Support in the Eastern Partnership – Cílem publikace je, aby politické trendy v rámci států Východního partnerství odpovídaly na krátkodobá a střednědobá politická doporučení. EU by měla být schopna tato doporučení představit skrze revizi vlastních nástrojů na podporu demokracie, a to zejména v rámci Evropské politiky sousedství a hodnocením Evropských nástrojů sousedství. Autory jsou Miriam Lexmann, Věra Řiháčková (EUROPEUM), Márton Ugrósdy a Richard Youngs.
 • Programy Evropské komise na podporu vzdělávání, kultury, podnikání, výzkumu a dalších aktivit – Radomír Špok (EUROPEUM) a Andrea Kyselá společně s poslankyní Evropského parlamentu Michaelou Šojdrovou sepsali publikaci o programech Evropské komise. Komunitární programy mohou v regionech dobře využít malí a střední podnikatelé, obce, neziskové organizace i školy.
 • NGOs and the Judiciary – Watchdog Activities, Interactions, Collaboration, Communication – The report establishes key recommendations and good practice guidance for civil society organizations that are engaged in monitoring of the judiciary and judicial function. The recommendations have general applicability well outside the context of Central and Eastern Europe, and are models for NGO watchdog activities, and for NGO interaction with the judiciary.(CEELI Institute)
 • Národní konvent o EU: Vícerychlostní Evropa Vladimír Bartovic (EUROPEUM) vypracoval shrnutí a doporučení vyplývající z diskuse kulatého stolu Národního konventu o EU, který se uskutečnil 27.května. Národní konvent o EU doporučuje, jak přistupovat k rizikům i příležitostem vícerychlostní Evropy.
 • Will Brexit hurt investments in CEE countries? – Kryštof Kruliš (AMO) ve svém policy paperu zkoumá roli britských společností v transferu přímých zahraničních investic do regionu střední a východní Evropy a nastiňuje alternativní scénáře, které by mohly nastat v případě Brexitu.
 • Metodická příručka: Jak pracovat s příběhy menšin ve výuce – Amnesty představuje metodickou příručku pro pedagogy, která nabízí praktické nástroje a materiály využitelné při práci s tématy menšin, stereotypů a diskriminace ve výuce. Vychází z příběhů devíti inspirativních zástupců menšin, jejichž osudy jsou zpracované ve studentům blízké formě komiksů. Diskuzi k jednotlivým menšinám podpoří přehledně zpracované informace a fakta, které upřesňují možné nejasnosti a nejčastější mýty.
 • Understanding New Polish Intermarium: Trap or Triumph for the Visegrad Group? – Vít Dostál (AMO) ve svém policy paperu analyzuje ideologická východiska, ze kterých čerpá současná polská středoevropská politika, a zkoumá konkrétní sektorové iniciativy, na které se Polsko prioritně zaměří. Bude PL V4 PRES znamenat obrat v dosavadním směřování Visegrádské skupiny?
 • Amnesty International policy on state obligations to respect, protect and fulfil the human rights of sex workersStrategie Amnesty International je výsledkem více než dvouletých rozsáhlých celosvětově vedených konzultací, uvážlivých přezkoumání věcných důkazů i mezinárodních standardů v oblasti lidských práv a v neposlední řadě výzkumů vedených přímo v terénu.
 • Prezidentské volby v USA a obchodní politika Clintonové a Trumpa – Americký prezidentský volební systém a postoje Hillary Clintonové a Donalda Trumpa k dosavadní obchodní politice USA ve svém briefing paperu rozebírají Jakub El-Ahmadieh (AMO) a Kryštof Kruliš.
 • Uprchlická krize v roce 2015 a evropská odpověď – Za hledáním společné evropské odpovědi od prvotních pokusů o koordinovaný postup přes uzavírání balkánské cesty a dojednání dohody EU s Tureckem se ve svém briefing paperu ohlíží Zora Hesová a Tomáš Jungwirth (AMO).
 • „REFUGEES WELCOME INDEX“ Amnesty – Refugees Welcome Index (Index míry ochoty k přijímání uprchlíků) vznikl na základě globálního průzkumu, který získal odpovědi více než 27 000 lidí. Provedla ho mezinárodně uznávaná poradenská společnost GlobeScan a řadí 27 zemí ze všech kontinentů na základě ochoty lidí přijmout uprchlíky do své země, svých měst, sousedství a domovů.
 • ENP Review – Towards effective EU action in the Eastern neighbourhood? – Nová publikace Věřy Řiháčkové ze série EUROPEUM Eastern Monitor se věnuje kritické revizi hodnocení Evropské politiky sousedství.
 • Zapracování NATO do Globální strategie Evropské unie: chybějící propojení? Nové vydání série EUROPEUM BRUSSELS MONITOR od Martina Michelota pojednává o spolupráci EU a NATO v rámci Globální strategie Evropské unie.
 • Agenda pro českou zahraniční politiku 2016 – AMO představuje desáté vydání své výroční publikace Agenda pro českou zahraniční politiku. Analytici zhodnotili českou zahraniční politiku v roce 2015 známkou 3 + a předložili svá doporučení.
 • The European Union in the Fog – Závěrečná publikace projektu “Stavění mostů pro překonávání různosti národních náhledů na EU” (EUROPEUM) shromažďuje náhledy z členských zemí EU. Každá kapitola se drží stejné struktury a odpovídá na pět hlavních otázek.
 • Metodika tvorby participativního rozpočtuTato metodika je určena těm, kteří potřebují jednoduchý a srozumitelný nástroj k přípravě participativního rozpočtu ve svém městě. Ať jste politik, aktivní občan, nebo úředník, najdete v ní praktický návod k tomu, jak participativní rozpočet připravit, jak ho realizovat a také na co si dát pozor při implementaci jeho výsledků. Autorem metodiky je AGORA Central Europe.
 • Žádné velké změny, jen krok správným směrem: Mogheriniové strukturální a personální reforma veřejné služby EU – První vydání Brussels Monitoru od Terezy Novotné (EUROPEUM) je věnováno personálním změnám v Evropské službě pro vnější činnost (EEAS).
 • Nová Hedvábná cesta: výzvy a příležitosti – Společný research paper Václava Kopeckého, Václava Lídla, Alice Rezkové a Michala Vodrážky, vydaný pod Asociací pro mezinárodní otázky AMO, se věnuje nové čínské iniciativě Hedvábná cesta 21. století.
 • Rozšíření EU o země západního Balkánu: Sejde z očí, sejde z mysli? – Má Evropská komise k dispozici potřebné nástroje na to, aby zvládla jednat s “komplikovanými” kandidátskými zeměmi v rámci komplexní mezinárodní reality? Marko Stojić (EUROPEUM) ve svém novém policy paperu zkoumá tuto problematiku pomocí komparativní analýzy šesti (potenciálních) kandidátů pro vstup do EU z oblasti západního Balkánu.
 • Participativní rozpočet: Participativní rozpočet dobře funguje v některých zahraničních městech, u nás se teprve rozebíhá. Pro inspiraci českým radnicím i dalším zájemcům jsme připravili e-brožurku případových studií participativních rozpočtů z Polska (Dabrowa Gornicza, Walbrzych) a Slovenska (Bratislava – Nové Mesto, Banská Bystrica). Stáhněte si e-brožurku ZDE.
 • Czechs Weigh Human Rights Against Business –  ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal se v analýze Inter Press Service vyjádřil na téma lidskoprávní agendy v zahraniční politice
 • The Limits of Enlargement-Lite: European and Russian Power in the Troubled Neighbourhood

Metodika tvorby participativního rozpočtu